Życie z lękiem społecznym nie jest jedynie uciążliwe, ale również znacząco wpływa na przyszłość osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Zwyczajne obowiązki, takie jak chodzenie do szkoły czy pracy albo zrobienie zakupów, wydają się niemożliwe do zrobienia. Fobia społeczna to więcej niż nieśmiałość, z którą często jest mylona. Zobacz, co możesz zrobić, jeśli widzisz u siebie objawy tego zaburzenia.
Co to jest fobia społeczna?
Fobia społeczna to stałe uczucie lęku lub strachu podczas przebywania w grupach społecznych. Może objawiać się spoconymi rękami, drżeniem kończyn czy nudnościami. Osoba dotknięta tym zaburzeniem za wszelką cenę próbuje uniknąć sytuacji społecznych -- zazwyczaj z obawy przed byciem ocenianym. Często reakcje organizmu związane z lękiem społecznym są trudne bądź niemożliwe do opanowania.
Fobia społeczna z perspektywy lekarzy
Nieleczona fobia społeczna u dziecka może prowadzić do szeregu komplikacji w życiu dorosłym. Ważne jest więc szybkie zareagowanie i znalezienie pomocy u specjalistów. Psychiatra online lub w placówce może pomóc wdrożyć odpowiednie leki, a psychoterapeuta najprawdopodobniej przeprowadzi terapię poznawczo-behawioralną, która ma za zadanie zrelaksować pacjenta i zwrócić uwagę na marzenia i cele osoby dotkniętej. Zrozumienie przyczyny rozwinięcia się choroby może być kluczowe w stosownym leczeniu.
Najbardziej skuteczną, chociaż także najbardziej dokuczliwą metodą walczenia z fobią społeczną jest eksponowanie się na sytuacje społeczne. Na początku to rozwiązanie może okazać się trudne. Z czasem jednak zauważysz szereg korzyści, np. podniesiona samoocena oraz zwiększona pewność siebie. Różne ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe czy stretching również mogą pomóc w walce z objawami tego uciążliwego zaburzenia psychicznego.
Przyczyny lęku społecznego -- co wpływa na rozwój zaburzenia?
Za rozwój fobii społecznej mogą odpowiadać dwa czynniki. Są to:
czynniki zewnętrzne -- takie jak trauma z dzieciństwa, złe traktowanie w szkole lub w domu, niska samoocena czy negatywne oceny ze strony innych ludzi;
czynniki biologiczne -- genetyka. Istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania, jeśli w rodzinie występowała kiedyś fobia społeczna.
Większość pacjentów zauważa progresję choroby już w okresie dorastania. Stopniowo automatyczną reakcją organizmu na sytuacje związane z rozmowami czy kontaktem społecznym staje się strach i niepokój, aż w końcu pacjent wycofuje się z jakichkolwiek sytuacji mogących sprawić dyskomfort.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.