Grób Pański w parafii pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 19 kwietnia 2025 18:23, Autor: Kacper Jaworowski

W Wielki Piątek w wielu kościołach pojawiają się dwa szczególne miejsca: Ciemnia i Grób Pański. Ich symbolika ma na celu pogłębienie duchowego przeżywania męki Jezusa i przygotowanie serc na radość Zmartwychwstania w Niedzielę Wielkanocną
Ciemnia i Grób Pański to dwa szczególne miejsca, które w okresie Wielkiego Tygodnia, a dokładniej w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, mają ogromne znaczenie w tradycji katolickiej. Ciemnia jest symbolicznym pomieszczeniem, w którym przechowywane są w tym czasie najświętsze sakramenty. To miejsce pełne ciszy i zadumy, w którym wierni mogą oddać cześć złożonemu w tabernakulum Ciału Chrystusa, oddzielonemu od nich przez mękę i śmierć Zbawiciela. Ciemnia przypomina o samotności i opuszczeniu, jakiego doświadczył Jezus przed swoją męką.

Z kolei Grób Pański, zwykle umiejscowiony w kościołach, to miejsce symbolizujące grób Jezusa po jego śmierci. Wierni odwiedzają je, oddając hołd i medytując nad tajemnicą zmartwychwstania, które będzie miało miejsce w Niedzielę Wielkanocną. Oba te miejsca mają na celu pogłębienie duchowego przeżywania męki i śmierci Chrystusa. Tradycja przygotowywania Ciemni i Grobu Pańskiego jest głęboko zakorzeniona w liturgii Kościoła katolickiego, mając na celu pomoc wiernym w pełniejszym przeżywaniu pasyjnego charakteru Wielkiego Piątku.

W Niedzielę Zmartwychwstania msze w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej odbędą się w następującym porządku: rezurekcja godz. 6:00, następnie godz. 9:00, 11:00 (z sakramentem chrztu), 12:30, 18:00. Tego dnia nie będzie nabożeństwa o godz. 16:00. W Poniedziałek Wielkanocny msze o godz. 7:00, 9:00, 11:00, 12:30 i 18:00. Ponadto o godz. 11.00 dojdzie do podwójnej mszy. Oprócz nabożeństwa w kościele odbędzie się msza w kaplicy na cmentarzu parafialnym.


Zobacz również

Grób Pański w parafii pw. Opatrzności Bożej w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

19 kwietnia 2025, Kacper Jaworowski

Grób Pański jest jednym z najważniejszych elementów świątecznej liturgii, którego tradycja sięga średniowiecza. Jako miejsce upamiętnienia śmierci i zmartwychwstania Jezusa, nieustannie przypomina o sensie chrześcijaństwa - zbawieniu przez ofiarę i triumfie życia nad śmiercią.

Grób Pański w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

19 kwietnia 2025, Kacper Jaworowski

Grób Pański to przestrzeń, w której wierni mogą zatrzymać się w zadumie nad tajemnicą śmierci Jezusa i odnaleźć nadzieję w perspektywie jego zmartwychwstania. Każdego roku, szczególnie w okresie Wielkiej Soboty, staje się centralnym punktem obrzędów paschalnych w wielu kościołach na całym świecie.

Grób Pański w parafii pw. św. Jozafata BM w Komorowie (zdjęcia)

30 marca 2024, Kacper Jaworowski

Niezwykłe miejsce, gdzie adoruje się Najświętszy Sakrament, czyli Grób Pański, stanowi, w liturgii katolickiej, symbol tajemnicy grobu Chrystusa. Tak wyglądał w parafii w Komorowie.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]