Bezpieczne wakacja - cz. 6. Ucieczki małoletnich z domów
Dodano: 24 lipca 2009 21:45,
Autor: KPP Ostrów Mazowiecka
6. Ucieczki małoletnich z domów
W czasie wakacji młodzi ludzie uciekają z domów. Część rusza w Polskę, by zaznać "nieskrępowanej" wolności; inni uważają, że to dobry moment na rozpoczęcie samodzielnego życia. Najczęściej nie są pełnoletni, za to naiwni i łatwowierni. Część pokornie wróci do rodziny wraz z pierwszymi chłodami, części bez pomocy specjalistów nie uda się wyjść z opresji, o innych słuch zaginie.
Na co zwrócić uwagę?
* Początkiem ucieczek mogą być wagary, które są lekarstwem na trudności w szkole. Dają one (niestety tylko na krótką metę) możliwość uniknięcia przykrości i "wymigania się" od odpowiedzialności.
* Najwięcej dzieci ucieka w towarzystwie więcej niż jednej osoby, najmniej badanych ucieka w pojedynkę. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to w jakim towarzystwie przebywa dziecko.
* Przebywanie "na ucieczce" w miesiącach letnich daje większe możliwości znalezienia noclegu i pożywienia - łupem uciekinierów padają warzywa i owoce z ogródków działkowych.
* Podczas wakacji znacznie łatwiej nawiązuje się kontakty z rówieśnikami, łatwiej ukrywa się przed organami ścigania i szybciej znajduje osoby, które można okraść.
* Uciekinierzy najczęściej przebywają na dworcach kolejowych. bądź zatrzymują się u kogoś z rodziny. Część z nich podróżuje po kraju, szukając przygodnych znajomości i nocując u nowo poznanych osób.
* Młodzież przebywająca "na gigancie" łatwo lgnie do obcych, szybko nawiązuje kontakty, jest podatna na wpływy różnych środowisk (szczególnie narkomanów). Istnieje też duże niebezpieczeństwo, że intencje osób, które proponują uciekinierowi nocleg, są dalekie od życzliwości i bezinteresownej pomocy.
P A M I Ę T A J:
* Główny powód ucieczek z domu to problemy w szkole. Przyczyną powstawania tych problemów są kłopoty w nauce i brak porozumienia z nauczycielami.
* Kolejny powód ucieczek to alkoholizm któregoś z rodziców. Alkoholu nadużywają zarówno matki, jak i ojcowie. W takich przypadkach dziecko zdane jest na pomoc sąsiadów, dalszej rodziny lub po prostu pozostawione samemu sobie.
* Uciekinierzy nie mogą znieść w swoim domu przemocy fizycznej. Dzieci najczęściej bite są bez wyraźnego powodu; doskonale potrafią też przewidzieć za co może ich spotkać kara.
* Dzieci porównując własne warunki materialne z warunkami innych, często przeżywają upokorzenie i żal. Jeśli trafią przy tym na szyderstwo i złośliwość ze strony kolegów - izolują się lub stają się agresywne.
* Często powodem ucieczki jest niespełniona miłość lub chęć jej przeżycia.
Początkowo dziecko opuszcza dom rodzinny, aby zasygnalizować otoczeniu, że nie jest wstanie samodzielnie borykać się ze swoimi problemami
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.