Wakacje były dla uczestników Sceny Kotłownia bardzo intensywnym i owocnym czasem pracy. W tym roku wypoczynek postanowiliśmy połączyć z aktorstwem. W Liskach koło Ełku zorganizowano po raz pierwszy dwutygodniowe warsztaty teatralne. Projekt został współfinansowany przez miasto Ostrów Mazowiecka z programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
„To był wspaniały czas spędzony na Mazurach, gdzie mogliśmy każdego dnia w pełni rozwijać nasze zainteresowania teatralne i dzielić się nimi z lokalną społecznością” – podsumowuje jedna z uczestniczek.
Pomysł na taki wyjazd zainicjował Rafał Swaczyna – instruktor i opiekun grupy Scena Kotłownia. Twierdzi, że w roku szkolnym młodzież jest ograniczona zajęciami w szkole i trudno jest szybko zrealizować dany spektakl. Miłośnicy teatru muszą przecież mieć także czas na naukę. A takie warsztaty do doskonała okazja do licznych prób dziennych i nocnych, podczas których najlepiej pracuje się.
Warsztaty teatralne miały każdego dnia bardzo napięty harmonogram. Od godz. 10.00 do 15.00 odbywały się zajęcia z wiersza, prozy, wywiedzionego ze słowa, interpretacji, a także tańca, który pomagał w rozwijaniu świadomości ciała na scenie. W godzinach popołudniowych miały miejsce tzw. próby dzienne. Od 23.00 uczestnicy spektakli brali udział w próbach nocnych. Wieczorem dana grupa przedstawiała niespodziankę teatralną, na której zawsze gościli gospodarze ośrodka „Pod złotą bramą”, w którym mieszkaliśmy. Ponadto każdy miał za zadanie przygotować samodzielnie dwie sztuki według otrzymanego scenariusza. Bardzo ciekawe okazały się także jednodniowe zajęcia z panią z agencji castingowej z Warszawy. Uczestnicy nauczyli się jak można dobrze zaprezentować się przed kamerą na castingu oraz odpowiednio przygotować własną wizytówkę. Odbyły również warsztaty z monologów poprowadzone przez aktorów z Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
Podczas warsztatów spędzonych na Pojezierzu Mazurskim zagraliśmy spektakl „Poobiednie igraszki” w Giżycku oraz „Czekając na Godota” w Orzyszu. Był to wspaniały czas pracy połączony z zabawą i wypoczynkiem. Na koniec odbył się finałowy wieczór efektów naszej pracy teatralnej. Przez cały pobyt dopisała piękna, słoneczna pogoda, a na twarzach uczestników, mimo częstego zmęczenia, gościły uśmiech i zadowolenie. Najważniejszą rzeczą była możliwość lepszego rozwoju naszej grupy dzięki ciągłemu kontaktowi z sztuką i teatrem. Nieustannie trwały próby nowego spektaklu pt. „Czego nie widać”, który będzie najdłuższą sztuką w historii Sceny Kotłownia. Odświeżony został także spektakl „Czekając na Godota” oraz „Bolero”. Trwało też przygotowanie „Bitwy morskiej”, której premiera odbędzie się w nowym sezonie teatralnym.
Dziękujemy za współfinansowanie projektu przez miasto Ostrów Mazowiecka z programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dzięki Państwu mogliśmy efektywnie spędzić ten czas udoskonalając naszą działalność teatralną. Młodzież wraz z Rafałem Swaczyną jest niezmiernie wdzięczna za pomoc w organizacji tych warsztatów. Warsztaty zorganizowane w Liskach k. Ełku sprawiły, że jesteśmy bardziej doświadczoną teatralnie grupą oraz możemy realizować nowe pomysły, zapewniając tym samym rozrywkę mieszkańcom naszego miasta.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.