Już na samym początku posłowie wykazali się dużą odpowiedzialnością wyznaczając termin obrad w dniu wolnym od szkoły, argumentując to faktem nie tracenia na frekwencji w szkole.
Na posiedzenie zaproszono ważne osobistości: Krzysztofa Laskę - Przewodniczącego Rady Miasta, Krystynę Skibicką - Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Tomasza Skibickiego - Sekretarza Urzędu Miasta. Niestety z powodów służbowych nie mógł przybyć Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Wiesław Kołak. Natomiast przy organizacji obrad wzięła udział Pani Danuta Umińska - Prezes Zarządu Powiatowego TPD.
Posiedzenie młodych posłów było prowadzone zgodnie z procedurami. Została powołana komisja wnioskowa, a każdemu z posłów został udzielony głos przez Marszałka Sejmiku Marcina Szydlaka ucznia LO w Ostrowi Mazowieckiej.
Przedstawione wnioski prezentują się nastepująco:
- Nauczyciele powinni rzetelnie pełnić dyżury, by zapewnić uczniom poczucie bezpieczeństwa
- Osoby dorosłe w szkołach, nauczyciele i pracownicy, powinni szybko reagować na przejawy złego zachowania
- Świetlica szkolna powinna być miejscem pracy, dodatkowych zajęć, a nie tylko przechowalnią oraz powinna działać tak długo, jak są zajęcia lekcyjne
- Zorganizować dodatkowe miejsca spotkań dla dzieci i młodzieży, by mogły rozwijać swoje zainteresowania
- Powołanie ogniska środowiskowego czy świetlicy środowiskowej, by więcej dzieci mogło z niej korzystać
- Zwrócenie uwagi na sytuację w rodzinie i zapewnienie pracy rodzicom
- Dbanie o absolwentów szkół średnich poprzez zapewnienie im pracy
Wnioski zostały przyjęte jednogłośnie. Następnie wybrano delegację, która uda się na posiedzenie Sejmiku Wojewódzkiego w Warszawie 28 maja. Są to: Brzozowski Bartłomiej, Grabowska Kinga, Grabowska Klaudia i Murawski Jarosław.
Należy podsumować wnioski młodych posłów jako znaczące, które z pewnością, wcielone w życie przyniosłyby duże pozytywy. Odważniejsze kroki nauczycieli, którzy po wprowadzeniu nowego prawa (za kadencji Romana Giertycha), które nauczycieli stawia pod ochroną prawną na równi z funkcjonariuszami państwowymi, powinny przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w szkołach dzieciom jak i samym nauczycielom. Z pewnością każdy przyłączyłby się do tych postulatów, szybka reakcja dorosłych może zapobiegać złym konsekwencjom.
Ponadto dbanie o pracę absolwentów szkół powinno przejawiać się poprzez nie tyle zapewnianie im pracy co nauczanie praktycznych umiejętności pozwalających znaleźć się na rynku pracy. Uczniowie kończący szkołę powinni być monitorowani tj. gdzie kształcą się dalej, gdzie pracują itd. Monitoring absolwentów powinien pomóc w spełnieniu tego postulatu.
Przedsięwzięcie jest bardzo ciekawe i należy liczyć, że włączenie się dzieci w zmiany szkolnych systemów przyniosą jak najbardziej pozytywne efekty.
Z wykorzystaniem źródła: sprawozdanie Pani Joanny Murawskiej.
Fot. Danuta Umińska
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.