Tego wszystkiego można uniknąć. Ostrowski Sanepid wyszczególnił wszystkie te zasady, których powinniśmy się trzymać by uniknąć przykrych, a nawet tragicznych skutków z powodu niewłaściwego korzystania z dobrodziejstw wakacji.
By nie narażać się na zatrucia pokarmowe pamiętaj o tym
- myj ręce, szczególnie po wyjściu z ubikacji, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków;
- utrzymuj czystość w kuchni, dbaj zwłaszcza o czystość naczyń i sprzętu kuchennego (ulubionym siedliskiem bakterii są wilgotne gąbki i zmywaki);
- przechowuj produkty żywnościowe w niskiej temperaturze;
- utrzymuj czystość w lodówce, wydziel osobne miejsce na drób i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami;
- nie zamrażaj ponownie produktów rozmrożonych;
- rozmrażaj dokładnie drób i mięso przed smażeniem, gotowaniem, pieczeniem;
- nie spożywaj surowych jajek;
- nie używaj jaj pękniętych z uszkodzoną skorupką;
- jedz jajecznicę tylko dobrze wysmażoną, z dobrze ściętym białkiem i żółtkiem;
- myj dokładnie warzywa i owoce;
- spożywaj tylko świeże i czysto przygotowane posiłki;
- nie spożywaj spożywaj lodów z nieznanych źródeł;
- tęp owady i gryzonie;
- Pamiętaj, że poddanie żywności działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie) to najłatwiejszy sposób niszczenia bakterii).
W razie wystąpienia objawów chorobowych takich, jak bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności lub wymioty należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Bezpieczne opalanie
Nowotwory skóry stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u ludzi. Wśród nich jest ten najbardziej niebezpieczny - czerniak. Na całym świecie z powodu chorób wywołanych przez słońce, każdego roku umiera ok. 60 tys. osób, a najwięcej tych zgonów spowodowanych jest przez czerniaka.
W Polsce liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi ok. 1,5 tys. osób rocznie. Inne, oprócz czerniaka, konsekwencje zdrowotne to: przedwczesne starzenie się skóry, zaskórniki, choroby oczu, rumień, oparzenia słoneczne, uczulenia oraz bardzo groźne przebarwienia skóry, które pojawiają się w przypadku nadmiernego przebywania na słońcu lub intensywnego długotrwałego korzystania z solarium.
Przebywania na słońcu nie da się uniknąć, jest nawet wskazane, ale należy pamiętać o zalecanych środkach ostrożności. Oto one:
- należy maksymalnie ograniczyć czas przebywania w słońcu w godzinach 10:00-14:00;
- należy robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu;
- chrońmy ciało przed promieniami słonecznymi nosząc ubrania bawełniane, a szczególnie chrońmy twarz, szyję i oczy;
- należy nosić okulary przeciwsłoneczne;
- do opalania należy używać kremów ochronnych z wysokim filtrem, ale pamiętajmy, że wybrane przez nas kremy powinny zawierać filtry na oba rodzaje promieniowania tj. UVA i UVB;
- należy chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca;
- nie korzystajmy z solariów . Jest to tak groźne, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wprowadzenie zakazu korzystania z nich przez młodzież w wieku szkolnym.
Uwaga!
Skrót SPF odnosi się tylko do ochrony przed UVB, więc szukajmy na etykiecie także informacji o filtrze przeciw UVA, czyli IDP/PPD. Jednakże nawet najlepsze filtry nie będą nas chronić przed poparzeniami i trwałą degradacją skóry, jeśli nałożona warstwa kremu będzie zbyt cienka. Smarujmy się zatem solidnie i równomiernie!
Nie kupuj okularów przeciwsłonecznych na bazarkach! Okulary bez dobrego filtra UV szkodzą zamiast chronić. Przyciemniony widok sprawia, że źrenice rozszerzają się, a przez to wpada więcej promieni do wnętrza oka. Brak dobrego filtra zwiększa ilość wpadających promieni UV, które niszczą soczewkę oka, sprawiając, że mętnieje, a to prowadzi do zaćmy.
W roku 2009 Międzynarodowa Agencja Badania Raka zak walifikowała korzystanie z solarium do grupy czynników rakotwórczych najwyższego ryzyka. Zagrożenie wystąpienia raka skóry wzrasta aż o 75% wśród korzystających z solariów osób poniżej 30 roku życia. Bardzo niebezpieczne jest, coraz częściej występujące zjawisko uzależnienia młodych ludzi od korzystania z solariów, zwane tanoreksją.
Bezpieczna kąpiel
Przed wodą trzeba czuć respekt, bo wypadki zdarzają się nawet dobrym pływakom. Statystycznie najczęstsze utonięcia spowodowane są kąpielą po spożyciu alkoholu, kąpielą w miejscach niestrzeżonych, brawura oraz brakiem dostatecznej opieki nad dziećmi.
Przestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego ryzyka.
Oto niezbędne zalecenia dotyczące bezpiecznej kąpieli:
1. Można kąpać się tylko w miejscach oznaczonych i strzeżonych przez ratowników!
2. Należy unikać skoków do wody, szczególnie "na główkę" - dużo ryzyko bardzo groźnych urazów kończących się śmiercią lub trwałym kalectwem;
3. Nigdy nie wolno wchodzić do wody po alkoholu - najczęściej toną osoby po spożyciu alkoholu!
4. Nie wolno pływać zaraz po jedzeniu - do wody należy wchodzić
najwcześniej godzinę po posiłku;
5. Pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans!
6. Po dłuższym wygrzewaniu się na słońcu należy wchodzić do wody powoli,aby nie doszło do szoku termicznego. Należy zwilżyć się wodą, szczególnie w okolicach serca;
7. Należy unikać niebezpiecznych zabaw w wodzie tzn. popychania, wrzucania do wody, przytrzymywania pod wodą (przytapiania), itp. Takie zabawy przeważnie kończą się tragicznie!
Nie bądź obojętny do tych wszystkich wytycznych, one pozwolą ci bezpiecznie spędzić wakacje tam gdzie chcesz!
Przy pisaniu artykułu zostały wykorzystane materiały PSSE Ostrów Mazowiecka.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.