Ostrowscy strażacy wrócili z Rosji i spotkali się z Burmistrzem

Dodano: 25 sierpnia 2010 14:16, Autor: Adrian Paszczyk

Cała grupa ratownicza jadąca do Rosji liczyła 159 strażaków. Pojechali oni 45 wozami, a wśród nich był jeden wóz z Ostrowi Mazowieckiej, którym kierowało 3 naszych strażaków.
Już 21 sierpnia strażacy byli w Polsce. Oficjalne powitanie odbyło się w Suwałkach, tam również wszyscy przeszli kontrolne spotkanie z psychologiem i zostali uhonorowani medalami.

Podsumowanie akcji przebiegło w spokoju, nikt w Rosji nie ucierpiał, sprzęt wrócił bez usterek. To była bardzo udana akcja Polskich strażaków. Jednogłośnie stwierdza strona Polska i Rosyjska.

Z PSP Ostrów Maz. w akcji brali udział ogn. Dariusz Brzostek, ogn. Szczepan Skowroński, sekc. Rafał Wujek. Dysponowali oni wozem gaśniczym Renault Kerax, mającym zapasu 8.000 litrów wody, oraz autopompą o wydajności 4800 litrów/minutę.

Do zadań stojących przed Polskimi strażakami należało: gaszenie pożaru torfu, zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia, dozorowanie ugaszonego lasu, organizowanie dostaw wody.

Na miejscu spotkały ich bardzo ciężkie warunki. Temperatura w palącym się lesie sięgająca ponad 45 stopni. Szczególnie pierwszy tydzień był trudny, gdyż szalał zmienny wiatr co utrudniało przewidywanie kierunku rozprzestrzeniania się ognia, a również przyspieszało ten proces. Dużym utrudnieniem był płonący torf, gdyż tli on się pod ziemią wypalając korzenie drzew, które szczególnie w nocy przewracając się stwarzały duże zagrożenie. Ugaszenie go jest praktycznie niemożliwe bez długotrwałych opadów deszczu.

Ostrowscy strażacy gasili pożary niedaleko Riazania, z którym Ostrów Mazowiecka od dwóch lat utrzymuje kontakty partnerskie. Nie przeszło to w tamtejszych mediach bez echa, które chętnie informowały o Ostrowskich strażakach walczących z pożarami w okolicach ich miejscowości.

Zakwaterowanie nie powalało na kolana, ale nie to było najistotniejsze dla naszych strażaków. Pojechali tam ratować Rosyjskie lasy i przede wszystkim tamtejszą ludność. Nie obyło się bez wdzięczności. Cała grupa witana była przez miejscowych, i nie tylko, jak bohaterzy. Wszyscy spotykali się z ogromną życzliwością. Pomoc Rosji była niezbędna, wiele wiosek zostało doszczętnie zniszczonych. Ogień tak szybko trawił drewniane chatki, że często ludzie nie zdążyli z nich uciec. Ginęli w swoich domach ogarniętych płomieniami.

Po powrocie do Polski, krótkim odpoczynku, ostrowscy strażacy spotkali się z Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka Mieczysławem Szymalskim w dniu 23 sierpnia, towarzyszył im Komendant Powiatowy PSP bryg. Krzysztof Hoffmann. Opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu w Rosji.

Interesujący opis ze spotkania z Burmistrzem można przeczytać na stronie miasta -http://www.ostrowmaz.pl/619-4395547da8760-21639-p_1.htm

Fot. Milena Uścińska

Komentarze

Dodano: 25 sierpnia 2010 23:24, (hellboy)

I takim ludziom należy bić brawo!

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TOROS Wykończenia Remonty

Uścianek Wielki 23
07-323 Zaręby Kościelne

Remonty dostosowane do Twoich potrzeb

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]