Na ostatniej sesji Rady Miasta mogliśmy usłyszeć jeszcze więcej i to już na temat najbliższych wyborów. Przewodniczący Krzysztof Laska mówił o otrzymaniu telefonu, w którym rozmówca informował o 3 radnych obecnej kadencji, którzy mieli się umawiać odnośnie sposobu zdobywania głosów. Nie padły jednak żadne nazwiska i nie przedstawiono żadnych dowodów.
Oprócz wymienionych wyżej, mieliśmy wiele innych okazji by usłyszeć z ust najwyższych władz w naszym mieście o tym, że kandydaci do samorządów próbują kupować głosy i umawiać się odnośnie głosowań.
Wiceprzewodniczący Eugeniusz Gałązka mówił także o problemie samych komisji, bo jak twierdzi tam podczas ostatnich wyborów dochodziło do czynów kryminalnych.
Jak walczyć z kupowaniem głosów?
Jeśli rzeczywiście dochodzi do sytuacji, gdy za głos oferowane są pieniądze bądź inne dobra materialne, to stopień wpływu tego zjawiska można ograniczyć po przez pójście jak największej liczby osób na głosowanie.Kolejną sprawą jest zgłaszanie incydentów korupcyjnych odpowiednim organom ścigania. W tym miejscu powinniśmy pamiętać, że przyjmując łapówkę również stajemy się przestępcami. Jeśli przyjmiemy wręczoną łapówkę i zgłosimy to odpowiednim organom, to karze podlega tylko osoba wręczająca łapówkę! Należy ponadto pamiętać, że zgłoszenie musi nastąpić zanim o procederze dowie się policja.
W kodeksie karnym:
Art. 250a.§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 albo w § 3 w związku z § 1 zawiadomił organ powołany do ścigania o fakcie przestępstwa i okolicznościach jego popełnienia, zanim organ ten o nich się dowiedział, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może odstąpić od jej wymierzenia.
Art. 251. Kto, naruszając przepisy o tajności głosowania, wbrew woli głosującego zapoznaje się z treścią jego głosu,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Telefon antykorupcyjny
Wszelkie zauważone nieprawidłowości podczas wyborów należy zgłaszać policji - 997.
Można także skorzystać ze specjalnego telefonu antykorupcyjnego pod numerem - 29-746-92-27.
Nie przechodźmy obojętnie obok wyborów! Zgłaszajmy patologiczne zachowania! Idźmy na głosowanie!
Komentarze
Dodano: 19 listopada 2010 14:03, piwko (piwosz)
czy korupcją jest dawanie jednorazowych dodatków do pensji tuż przed wyborami, czy też nie. Dotyczy to sytuacji, gdy szef lub szefowa sami kandydują?
Dodano: 19 listopada 2010 15:55, (adrianp)
Jeśli pracodawca czyni to z zamiarem uzyskania głosów, to i tak jest to trudne do udowodnienia jako łapówka, a w zasadzie nie można w takim kontekście o tym powiedzieć. Różne role w życiu mogą być ze sobą łączone, ale nie wszystkie muszą wynikać jedna z drugiej. Ja bym do takich sytuacji nie podchodził z emocjami. Ktoś parę złotych zyska, ale nikt mu nie sugeruje głosowania. Pieniądze do portfela, a głos według własnej opinii na temat kandydatów :)
Dodano: 19 listopada 2010 17:49, (parafianin23)
słyszałem że głosując na pewnych kandydatów ( nazwisk nie wymieniam bo mi tego nie proponowano) można dostać od 40 do 60 zł:) a co bardziej szczodrzy to i mają zamiary podwozić do lokali:)
Dodano: 21 listopada 2010 19:48, proabraw (proabraw)
po 40 placił jeden kandydat.... zaczepiali młodych ludzi i się pytali
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.