Zgodnie z wieloletnią tradycją, 24 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki odbyły się uroczyste obchody Święta Szkoły. Dzień ten, jak co roku, stał się okazją do wręczenia wielu nagród i podziękowań - nie zabrakło także miłych niespodzianek ze strony samych gości!
Spotkanie z historią
Święto Szkoły, niezmiennie związane z datą insurekcji kościuszkowskiej, obecne jest w kalendarzu szkolnych uroczystości już 24 lata. Z racji swojej historii ma bardzo podniosły charakter i obejmuje pewne stałe elementy, takie jak inaugurujący polonez czy część artystyczna, przybliżająca widzom wybrany okres z życia patrona Tadeusza Kościuszki. Tradycyjnie również w danym dniu szkołę odwiedzają zaproszeni goście: burmistrz miasta, sekretarz (dziś p. Władysławowi Krzyżanowskiemu towarzyszyła przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska), dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, dyrektor MZOJO oraz przewodnicząca Rady Rodziców.
Mottem tegorocznego święta były słowa Cypriana Kamila Norwida: "Trzeba pomnieć, skąd się wyszło!". Nawiązywały one do, podkreślanej wielokrotnie przez dyrektor Danutę Szulęcką, roli historii i tradycji w życiu Szkoły, a także znaczenia pielęgnowania relacji pomiędzy kolejnymi pokoleniami obecnych i przyszłych absolwentów Jedynki.
Chwile wyróżnień i podziękowań
Zgodnie ze zwyczajem, podczas uroczystości nauczyciele nagrodzeni zostali za swoje zaangażowanie w pracę społeczną. Rada Rodziców wyróżniła też uczniów wzorowych, sportowców, klasy z najwyższą frekwencją oraz uczniów, którym udało się uzyskać najlepszą średnią ocen za I semestr nauki:
- z klas VI - Annę Ryszewską - śr. 5,3;
- z klas V - Olgę Gajewską - śr. 5,4;
- z klas IV - Dominikę Kowalczyk - śr. 5,2.
Od kilku lat SP nr 1 przyznaje statuetkę
Przyjaciela Szkoły, przeznaczoną - jak sama nazwa wskazuje - dla osób od dawna aktywnie wspierających codzienną działalność instytucji. Tegoroczny laur powędrował do pani Marii Morawskiej, prezes Powiatowego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Miłą niespodzianką dla publiczności była oprawa muzyczna uroczystości - oprócz piosenek szkolnego chóru prowadzonego przez p. Katarzynę Trętowską, goście wysłuchać mogli utworów Chopina w wykonaniu p. Andrzeja Sikory i Zofii Krzyżanowskiej, uczennicy kl. IV b. Jak się później okazało, pianista nie znalazł się tego dnia w Szkole przypadkowo - tradycją stało się bowiem zapraszanie na marcowe święto zasłużonych wychowanków. Pan Sikora, absolwent roku '84, odebrawszy pamiątkowy dyplom i odznakę, serdecznie dziękował dyrekcji za zaproszenie i ze wzruszeniem wspominał, jak kilkanaście lat temu jeszcze jako dziecko rozwijał w tych murach swoje zamiłowanie do muzyki.
Fakt, że Szkoła Podstawowa nr 1 może być dumna zarówno ze swoich absolwentów, jak i obecnych uczniów, potwierdził kolejny punkt programu. Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska wręczyła Marcie Kaczmarczyk, Julii Łojewskiej oraz Annie Ryszewskiej zaświadczenia Mazowieckiego Kuratora Oświaty o uzyskaniu tytułu finalistek wojewódzkiego konkursu przyrodniczego.
Wielką niewiadomą do samego końca imprezy była nagroda "Tadeusza", przyznawana w wyniku głosowania uczniów najbardziej cenionemu pedagogowi. Statuetkę przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli p. Annie Tyszce, nauczycielce matematyki.
Romantyczne podsumowanie
Na koniec głos zabrali zaproszeni goście. Burmistrz Władysław Krzyżanowski podarował szkolnej bibliotece książkę, a niezwykle intensywne emocje, jakie
przez całą uroczystość ani na chwilę nie osłabły, podsumował refleksją na temat myśli przewodniej tegorocznego święta.
- O ile dobrze pamiętam, poprzednie wersy tego wiersza Norwida mówią o
pójściu drogą przyszłą. Takie uroczystości pokazują, jak rzeczywiście bardzo ważne w życiu jest, by wiedzieć nie tylko dokąd chce się iść, ale i "pomnieć, skąd się wyszło"...
Obchodom Święta Szkoły towarzyszą zawsze liczne wystawy: poświęcone wspomnieniom...
...i aktualnym wydarzeniom
Rola Naczelnika w Sukmanie to wielkie wyróżnienie - w tym roku przypadła Maciejowi Wiercińskiemu z kl. Vb, któremu towarzyszyli uczniowie kl. VI c
Od lewej: wicedyrektor SP1 Barbara Jaroszkiewicz, dyrektor Danuta Szulęcka i prowadząca uroczystość Marzena Świedzińska
Chór prowadzony przez p. Katarzynę Trętowską
Roztańczonymi czwartoklasistami opiekuje się p. Joanna Krzyżak
Poloneza, już po raz 9., przygotowała p. Marzena Świedzińska
Burmistrz Władysław Krzyżanowski dziękuje dyrektor Danucie Szulęckiej za zaproszenie
Okolicznościowy wpis do księgi pamiątkowej
Komentarze
Dodano: 24 marca 2011 19:50, (kakpod)
do Autora: błąd w nazwisku pani prowadzącej chór. nie trętowska, ale TRENTOWSKA
Dodano: 24 marca 2011 20:06, (overtherainbow)
Pisownia "Trętowska" jest jak najbardziej poprawna i potwierdzona :)
Dodano: 26 marca 2011 10:39, (annamaria22)
"burmistrz dziękuje dyrektor za zaproszenie" - wpis pod zdjęciem. Izabelo trafniej nie mogła pani tego ująć. Za nic więcej tej pani burmistrz nie może dziękować. Ewentualnie jeszcze jeden jedyny raz za całokształt. Mam nadzieje, że dojdzie do tego oczekiwanego pożegnania z p. dyrektor już w czerwcu. Zaciskamy kciuki.
Dodano: 27 marca 2011 12:55, (ola555)
annamaria22, jak chcesz zostać dyrektorką tej szkoły to weź się do roboty, bo do tej pory to tylko psujesz atmosferę w szkole.
Dodano: 27 marca 2011 14:23, (wiki66)
Jedyną wspaniałą dyrektorką jedynki jest pani D Szulęcka
Dodano: 28 marca 2011 08:36, (orka)
popieram annemarie. Gorszej dyrektorki nie znam
Dodano: 29 marca 2011 21:26, (eloow)
Pani D. Szulęcka to odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku.
mam pytanie do annamaria:
"co Ty za ptak co własne gniazdo kalasz?"
żebyś się ptaku nie przeliczył...
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.