Komorowskie Dęby Pamięci

Dodano: 14 kwietnia 2011 23:34, Autor: Anna Krajewska-Polak

W ramach obchodów 71. rocznicy zbrodni katyńskiej Gmina Ostrów Mazowiecka wzięła udział w programie "Katyń? ocalić od zapomnienia". Celem tego programu jest posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie.
14 kwietnia 2011 w Komorowie odbyły się gminne obchody 71. rocznicy zbrodni katyńskiej. Goście wzięli udział we mszy świętej w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Józefata w Komorowie, później uroczystość przeniosła się na plac kościelny, gdzie odbyło się posadzenie Dębów Pamięci, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, apel poległych oraz złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje.

- Ginęli od zdradzieckiego strzału w tył głowy w Katyniu, Charkowie,Twerze i w innych miejscach Związku Radzieckiego. Wszystkie te zbrodnie nazywamy symbolicznie Zbrodnią Katyńską. Łączy je polskie obywatelstwo ofiar i stalinowska ideologia nienawiści do narodu polskiego ich oprawców i katów - powiedział organizator uroczystości Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.

W ramach obchodów 71. rocznicy zbrodni katyńskiej Gmina Ostrów Mazowiecka wzięła udział w programie "Katyń? ocalić od zapomnienia". Celem tego programu jest posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jeden "Katyński Bohater". W powiecie ostrowskim posadzono do tej pory 49 Dębów, z czego w samej Gminie Ostrów Mazowiecka -21. Starosta - Zbigniew Kamiński - obiecał, że w powiecie akcja będzie się rozwijać, by uhonorować bestialsko zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W Komorowie posadzono dziś osiem Dębów.

Będą one upamiętniały:
1. Porucznika rezerwy Pawła Achtelika s. Józefa i Marii z Nawrotów, ur. 15 VI 1912 w Rachowicach k. Gliwic. Absolwenta seminarium nauczycielskiego w Tarnowskich Górach. Uczył w szkole powszechnej w Ruptawie, pow. rybnicki, i tam mieszkał. Żonatego.
2. Pporucznika rezerwy Justyna Michała Adamalę s. Michała i Marii z Sobczaków, ur. 18 II 1913 w Łodzi. Absolwenta Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi i dywizyjnego kursu podchorążych rezerwy. Pracownika Urzędu Skarbowego w Łodzi.
3. Kapitana Michała Batko s. Stanisława, ur. 23.04.1895 w Warszawie. Przedsiębiorcę.
4. Stanisława Budkę s. Teofila ur. 14.06. 1894 r w Warszawie. Leśnika
5. Podporucznika rezerwy Zygmunta Wojciecha Brańskiego s. Stanisława i Marii ze Zwolińskich, ur. 23 IV 1895 w Warszawie. Uczestnika wojny 1918-1921. Żonatego. Miał dwóch synów Andrzeja i Wojciecha.
6. Pporucznika rez. Włodzimierza Jana Kaweckiego s. Bolesława i Krystyny z Abstorskich, ur. 26 V 1905 w Jaworznie. W 1918 mając 13 lat walczył o Lwów. Absolwenta Wydziału Rolno - Lasowego Politechniki Lwowskiej. Był inżynierem leśnikiem, artystą malarzem, grafikiem i poetą. Pracował w Nadleśnictwie w Żywcu, pozostawił po sobie szereg prac naukowych, między innymi monograficzne opracowanie "Lasy Żywiecczyzny, ich teraźniejszość i przeszłość".
7. Kapitana Kazimierza Kwiatkowskiego s. Jana ur. 30.07.1902 w Nieżywięciu. Leśnika .
8. Ppor. rez. Wacława Osińskiego s. Teofila i Apolonii z Tarnowskich, ur. 14 VI 1894 w Warszawie. Absolwent WSH w Warszawie. Kupca. Żonatego. Miał dwóch synów Zbigniewa i Tadeusza.

Dodatkowe trzy Dęby posadzono, by upamiętnić zmarłych tragicznie rok temu w Smoleńsku.

Na obchody przybyła Barbara Kawecka, córka porucznika Włodzimierza Kaweckiego, zamordowanego przez NKWD, któremu poświęcono jeden z Dębów Pamięci w Komorowie. Obecni byli również Zbigniew Kamiński - Starosta Ostrowski , Władysław Krzyżanowski - Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Tadeusz Jabłonka - Przewodniczący Rady Gminy Ostrów Mazowiecka wraz z Radnymi, płk Ryszard Kołacz - Dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka, bryg Krzysztof Hoffman - Komendant PSP w Ostrowi Maz., Insp. Andrzej Choromański - Komendant Powiatowej Policji w Ostrowi Maz., Piotr Uścian - Szaciłowski - Nadleśniczy Ostrów Mazowiecka oraz Leśnicy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka , Andrzej Sawoni - Dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowi , dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych z terenu Gminy i Miasta Ostrów Mazowiecka , sołtysi gminni, kombatantów na czele z Wiesławem Wiśniewskim - Przewodniczącym Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, poczty sztandarowe młodzież, OSP, wojsko.


Komentarze

Dodano: 15 kwietnia 2011 06:21, (czujny)

Piękna idea!!! A jaka symbioza bez podziałów ech! żeby tak na co dzień!!!

 

Dodano: 15 kwietnia 2011 15:31, jip (jip)

Pięknie,pięknie.Szkoda jednak, że niedaleko stoi rozpadające się i rozkradane mauzoleum, a parę lat temu też z wielką pompą było otwierane.

 

Dodano: 17 kwietnia 2011 22:00, (cytrus)

Nie mówiąc o pomnikach. Prawie żałosne brudne szczątki. To tez historia i pamięć o ludziach.
A tu chodzi bardziej o lans. Pracuje się na kolejne wybory i bliskie do sejmu..

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]