Raport jakości wody w powiecie
Dodano: 21 kwietnia 2011 12:55,
Autor: Adrian Paszczyk
W ostatnim kwartale wykazano w 2 wodociągach odchylenia od normy - Andrzejewo oraz Zaręby Bolędy.
Podczas badań wody przeprowadzonych w ostatnim kwartale w dwóch spośród 26 wodociągów stwierdzono odchylenia od normy.
W wodociągu Andrzejewo stwierdzono mętność wody, a także przekroczenie norm zawartości jonów amonowych, manganu oraz żelaza. Problemy z wodą ma także wodociąg Zaręby Bolędy (gmina Andrzejewo), w którym stwierdzono przekroczenie norm zawartości jonów amonowych.
Woda z powyższych wodociągów została warunkowo dopuszczona do spożycia przez ludzi.
W porównaniu z kwartałem 4 2010 roku zaszła pozytywna zmiana w Zarębach Kościelnych, gdzie w obecnym kwartale nie stwierdzono żadnych odchyleń od normy. W 4 kwartale 2010 roku stwierdzono nadmiar jonu amonowego oraz manganu.
Jakie są zagrożenia, gdy odchylenia zawartości chemicznych w wodzie są duże?
- Woda zawierająca duże ilości żelaza może powodować powstawanie plam na urządzeniach sanitarnych, na pranej bieliźnie, w czasie gotowania może zmienić swoje cechy fizyczne i wpływać na apetyczność potraw. Obecność związków jest szczególnie niepożądana w niektórych gałęziach przemysłu, w sieci wodociągowej mogą rozwijać się nitkowate bakterie żelaziste. Natomiast duże ilości manganu również mogą powodować rozwój bakterii manganowych, nadających wodzie nieprzyjemny smak i zapach. Bakterie manganowe mogą utrudniać pracę filtrów i wodomierzy.
Występujący w wodzie wodociągowej jon amonowy może zmniejszać skuteczność dezynfekcji wody, przyczyniać się do powstawania azotynów w sieci wodociągowej, powodować nieskuteczne usuwanie manganu, a także wywoływać zmiany smaku i zapachu wody. - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Ostrowi Mazowieckiej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.