Odpowiedź na powyższe i wiele podobnych mu pytań usłyszeć mogliśmy na IX Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych przygotowanych przez ostrowską "Dwójkę".
- No to za rok piękny jubileusz! - takimi słowami przywitał wicestarostę Jerzego Bauera, byłego dyrektora ZSP nr 1 im. Papieża Jana Pawła II i przede wszystkim pomysłodawcę Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych, Olgierd Jabłoński z Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. I rzeczywiście, OSO odbywają się w tym roku już po raz dziewiąty, a popularność wśród młodszych i starszych słuchaczy nie słabnie. - Przygotowujemy się do takich spotkań przez zajęcia związane z ekologią w szkole: zbieram korki, makulaturę, zużyte baterie, a także sadzimy las - mówiła uczennica kl. V ostrowskiej "Czwórki".
Tegoroczne spotkania rozpoczęły się minutą ciszy ku pamięci ubiegłorocznego gościa Artura Tabora, który zginął tragicznie w lipcu ub. roku w trakcie obserwacji ornitologicznych.
"Zagadki ornitologiczne"
Zanim rozpoczęły się krótkie prelekcje przyrodnicze, organizatorzy wręczyli nagrody laureatom trzech konkursów plastycznych: przygotowanych przez ZSP nr 1 "Zagadek ornitologicznych" i "Polskich parków narodowych" oraz przeprowadzonego przez nadleśnictwo "Kto powróci do nas wiosną".
"Polskie parki narodowe" - laureaci
Gimnazjum
I miejsce - Joanna Kulesza IIIC
II miejsce - Martyna Rozmus IIIB
III miejsce - Mariusz Głębocki IIIB
Wyróżnienia: Damian Gębka IIB
Amelia Dobrońska IIA
Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Sebastian Niedzielski VA
II miejsce - Mateusz Wszołkowski VA
Daniel Mackiewicz VA
III miejsce - Wiktoria Polkowska VA
Wyróżnienia: Alekszandra Murawska VB
Ewa Nowak VB
Monika Duda VIB
Wiktoria Pachowska VIB
Izabela Subda VIB
"Zagadki ornitologiczne"
Gimnazjum
I miejsce - Katarzyna Reluga IB
II miejsce - Magdalena Kośnik IB
Szkoła Podstawowa:
I miejsce- Mateusz Wszołkowski VA
II miejsce -Zuzanna Zadworna VIB
III miejsce - Michalina Chrobot VB
"Kto powrócił do nas wiosną"
"0" - wyróżnienia:
Paweł Grześkowiak SP Jasienica
Joanna Skupiewska SP Jasienica
"1-3":
I Liwia Kolosek SP Brok
II Paweł Pieczyński SP Jasienica
III Piotr Rafalik SP Kalinowo
wyróżnienie: Anna Rutkowska SP3 Ostrów Maz.
"4-6":
I Katarzyna Rembiszewska SP Kalinowo
II Ewa Grzeszczuk SP Kalinowo
III Mateusz Bednarczyk PSP Rząśnik Włościański
wyróżnienia: Natalia Jachna PSP Jasienica
Martyna Murawska PSP Jasienica
Joanna Kowalewska PSP Stare Lubiejewo
Weronika Zaczkowska PSP Rząśnik Włościański
Karolina Karpińska PSP Kalinowo
Weronika Pyśk ZSP 1 Ostrów Maz.
Maja Samsel SP 1 Ostrów Maz.
Zuzanna Wertyńska SP 1 Ostrów Maz.
Gimnazjum:
II Daniel Rytelewski
III Kinga Goca
Edyta Socik (wszyscy nagrodzeni PG Jasienica)
Szkoła średnia:
wyróżnienie: Ilona Socik ZS 1 Małkinia
Ponadto wyróżnienia otrzymali: Daniel Stepnowski, Dorota Piotrowska, Andrzej Gryczon, Grzegorz Gryczon.
Nie zapomniano o samych "odpowiedzialnych za zamieszanie": symboliczne upominki otrzymali dyrektor MDK Bożenna Rostkowska i wicestarosta Jerzy Bauer.
Prelegenci i publiczność na najwyższym poziomie
Prelegenci IX OSO to, jak zaznaczył Jerzy Bauer, najwyższej klasy fachowcy w swoich dziedzinach, na co dzień wykładający na uczelniach wyższych. Nie mieli jednak problemów z nawiązaniem kontaktów z publicznością - ta również odpowiadała chętnie i, co najważniejsze, prawidłowo.
Mgr Paweł Cieśluk ostrowskiego LO im. M. Kopernika opowiadał o awifaunie Doliny Bugu, dr inż. Marek Sławski z SGGW w Warszawie odkrywał "Ekoton - miejsce magiczne", zaś - ojciec i syn - Bolesław i Olgierd Jabłońscy (odpowiednio PAN i Nadleśnictwo Ostrów Maz.) ukazywali zmiany w środowisku naturalnym zaobserwowane na podstawie kilkudziesięcioletnich obserwacji.
Na zakończenie głos zabrał dr Marek Keller (również SGGW), który podzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą o polskich ptakach drapieżnych. Niemałe poruszenie widowni wywołała informacja, że? na godle Polski wcale nie widnieje orzeł! - To bielik, często z orłem mylony. Nie zapominajmy jednak, że to czysto zoologiczny punkt widzenia - żartował sam badacz.
I teoria, i praktyka
W słowie końcowym wicestarosta Jerzy Bauer wielokrotnie podkreślał, że ze swojego pedagogicznego doświadczenia doskonale wie, jak ważne jest przekazywanie wiedzy uczniom nie tylko w teorii, ale i w praktyce. - Z radością więc łączymy przyjemne z pożytecznym i zapraszamy wszystkich do Morzyczyna.
W nadbużańskiej miejscowości wszystkie grupy pod opieką przewodników mogły wykorzystać zdobyte wiadomości i samodzielnie prowadzić obserwacje w terenie, a także miło spędzić czas przy ognisku i ciepłym poczęstunku.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.