6 czerwca to ważna chwila w życiu ostrowskiego ZSP nr 2. Na uroczyste obchody święta szkoły wybrano dzień, w którym ani data, ani goście nie byli przypadkowi.
"A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą Ojczyźnie"
/Jan Kochanowski - Pieśń XII, Księgi Wtóre/
Święto Szkoły - święto Pułku
Tradycją w większości szkół stało się uroczyste celebrowanie dnia w istotny sposób związanego z ich patronem. Ten piękny zwyczaj pielęgnuje też ostrowska Czwórka, czyli inaczej Zespół Szkół Publicznych nr 2 im. 18. Pułku Artylerii Lekkiej.
6 czerwca to właśnie oficjalne święto 18. PAL-u, o czym rozpoczynając uroczystość, przypomniała dyrektor Dorota Pasztaleniec. Serdecznie powitała osoby w oczywisty sposób związane z placówką czy oświatą w mieście, a także przybyłych członków rodzin żołnierzy 18 PAL. - Państwa obecność w niezwykły sposób rozwija rangę naszego dzisiejszego zgromadzenia, tym bardziej miło mi, że odpowiedzieliście Państwo na nasze zaproszenie.
Jest z czego i z kogo być dumnym
Tak znaczące wydarzenia to zawsze wspaniałe okazje do nagród i podziękowań, a także podsumowywania wszystkiego, co w danym roku szkolnym udało się osiągnąć. Uczennica Katarzyna Gryczon z dumą opowiadała o przedsięwzięciach szkolnych i środowiskowych, w których uczniowie ZSP nr 2 wzięli czynny udział (m.in. Profilaktyka a Teatr, Sejmik Patriotyczny, Wiosna w Europie czy Nasza czysta Ziemia).
Zgodnie z tradycją, dyrekcja Szkoły z radością wyróżniła wszystkich uczniów - laureatów konkursów na etapie szkolnym i godnie reprezentujących Czwórkę na szczeblu miejskim, powiatowym, a także ogólnopolskim.
Dyrektor Pasztaleniec w imieniu swoim i całej społeczności uczniów i nauczycieli, za trud i zaangażowanie gorąco podziękowała także dwóm odchodzącym z ZSP nr 2 nauczycielkom: p. Ewie Syrek i p. Joannie Majewskiej.
"My, żołnierze Osiemnastki!"
Po chwilach radości nadszedł czas na moment zadumy. W części artystycznej uczniowie przybliżyli zgromadzonym losy żołnierzy 18. Pułku, śpiewając i recytując m.in. autentyczne utwory członków tej właśnie jednostki. Ciekawostką potwierdzającą zintegrowanie Szkoły okazało się zaangażowanie w występ zarówno siedmioletniej pierwszoklasistki, jak i tegorocznego absolwenta gimnazjum.
Na zakończenie głos zabrali: Mirosław Haba z jednostki wojskowej w Komorowie oraz Maria Morawska, prezes Powiatowego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.
O godz. 11.00 przybyli goście wzięli udział w okolicznościowej mszy świętej w kościele pw. św. Jozafata w Komorowie, po której wyznaczone delegacje udały się z kwiatami i zniczami pod pomnik-głaz oraz na groby żołnierzy 18. Pułku Artylerii Lekkiej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.