W niewielkiej wiosce Glina, położonej nad Bugiem na skraju Puszczy Białej, w każdą sobotę wakacji, w Gospodarstwie Agroedukacyjnym Zofii i Jerzego Kolanowskich odbywają się Kiermasze Smakołyki i Ciekawostki z Gliny. Wystawiane są tradycyjne regionalne potrawy, własnoręczne hafty, obrazy, koronki.
Kiermasz organizowany jest już po raz czwarty przez właścicieli gospodarstwa. Udział w nim jest bezpłatny, gdyż organizatorzy zdobywają na ten cel środki w konkursach. Najpierw w Programie Integracji Społecznej realizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem Urzędu Gminy Małkinia Górna, a w tym roku w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, realizowanym na terenie Mazowsza przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie.
Kiermasze to nie tylko smaczne domowe jedzenie, czy cieszące oko rękodzieło, ale także relaks przy dźwiękach muzyki w wykonaniu licznych działających w Małkini i pobliskich miejscowościach zespołów ludowych i młodzieżowych. Ponieważ organizatorzy są pedagogami (w ciągu roku szkolnego przyjmują w swoim gospodarstwie grupy dzieci na zajęcia z przyrody, ekologii i gospodarstwa wiejskiego) w Kiermaszach nie mogło zabraknąć edukacji. Projekt realizowany jest w Działaniu POKL 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne. Osią spotkań są warsztaty, pokazy i prezentacje.
Można uzupełnić wiedzę oraz zdobyć nowe wiadomości i umiejętności z zakresu dawnych rzemiosł, tradycyjnej sztuki kulinarnej, sztuki zdobniczej Puszczy Białej, różnorodnych prac wykonywanych w tradycyjnym gospodarstwie wiejskim, a obecnie już nieco zapomnianych. W edukacyjnej warstwie Kiermaszy jest wiele elementów rolnictwa ekologicznego, proekologicznych zachowań w każdym gospodarstwie domowym i jego otoczeniu.
Kiermasze są zachętą do wykorzystywania swojej wiedzy, umiejętności i talentów w celach ekonomicznych- uzupełnianie budżetów domowych okazjonalnie, a docelowo także podejmowania różnych form samozatrudnienia, np. agroturystyka, rzemiosło, usługi.
Kiermasze są także okazją do promowania wspólnego działania lokalnych społeczności. Organizatorzy są członkami Lokalnej grupy Działania "Zielone Sioło" w Ostrowi Mazowieckiej, Sieci Ekoturystycznej "Między Bugiem a Narwią", Stowarzyszenia "Małkiński Krąg", współpracują ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Prostyńskiej, zespołami artystycznymi działającymi w sąsiednich wsiach i miasteczkach. Efekt tej współpracy jest widoczny na Kiermaszach w postaci występów, prezentacji, pokazów i warsztatów, wydawnictw informacyjnych.
Organizatorzy zapraszają na inaugurację 2 lipca o godz. 15.00 oraz w każdą sobotę wakacji od godz. 15.00 do 18.00. Więcej informacji na www.agroedukacja.edu.com.pl.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.