- Przed weekendem Bożego Ciała zrobiliśmy w naszej sprawie trochę szumu w Sejmie, miało miejsce moje wystąpienie, podczas którego padło wiele pytań w stronę pana ministra. Udało mi się też dowiedzieć dokładnie, że związana z omawianym projektem infrastruktura pochłonie ok. 5 miliardów złotych, zaś wpływy z najbliższego roku rząd szacuje na ok. 7,5 miliarda - bilans łatwo sobie policzyć.
Poseł Kowalski przyznał, że bardzo motywujące dla komitetu, na którego czele stoi, jest poczucie, że coraz szersze jest grono użytkowników dróg zorientowanych, co czeka ich po 1 lipca.
-Proporcjonalnie do świadomości rośnie opór. Do chwili obecnej udało nam się zebrać 3330 podpisów, które wraz z pismem przewodnim znajdą się jutro w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Myślę, że zrobi to odpowiednie wrażenie i nasz protest będzie zauważony. Chciałbym w tym miejscu podziękować tej okazałej grupie za zaangażowanie w naszą akcję poprzez pisemne wyrażenie poparcia.
Odpowiednie pisma zostały już wysłane również do władz Siedlec, Garwolina i Zambrowa - tamtejsze obwodnice zostały umieszczone w kolejnych fazach instalacji nowego systemu.
Czas i pieniądz
Kaucja za jednorazowe pobranie czytnika wynosiła będzie 120 zł. Co jednak zaznaczył sam poseł, to nie sprawy finansowe mogą okazać się największym problemem obywatela: cała procedura użytkowania systemu viaTOLL wyglądać będzie następująco: rejestracja i pobranie czytnika (tak jak winiety - w wyznaczonych do tego punktach), wpłacenie kaucji, po przejeździe - opłacenie przebytej trasy i odebranie kaucji.
Rozwiązanie wdrażane przez austriacką firmę Kapsch to nie tylko maszyny, ale też 200 osób do obsługi serwerowni, a ze strony typowo administracyjnej - 88 nowych inspektorów transportu drogowego, odpowiedzialnych za karanie kierowców niestosujących się do nowych przepisów. Co ciekawe, obiecany został okres próbny, zakładający jedynie pouczanie - nikt jednak dokładnie nie określił, ile miałby trwać.
O sprawie pisaliśmy wcześniej:http://www.ostrowmaz.com/aktualnosci/6432,http://www.ostrowmaz.com/aktualnosci/6489.
Komentarze
Dodano: 27 czerwca 2011 17:22, (dagmara)
Nie dotyka to ruchu lokalnego tylko transportu kołowego osobowego czy też towarowego. Jak dla mnie mogą to wprowadzać oby tylko dało to jakiś efekt i za 20 lat Polska należała poziomem życia do zachodu a nie ciągle do bloku wschodniego.
Dodano: 27 czerwca 2011 17:41, (frezer)
jeszcze tylko polską mentalność należałoby zmienić
Dodano: 27 czerwca 2011 21:56, (przemek23432)
ja jestem za, pod warunkiem ze to pójdzie na drogi, a nie do Iraku, itp.
Dodano: 28 czerwca 2011 09:34, (adrianp)
Przypominam, że to nie jest dodatkowy system opłat. Jest to ujednolicenie systemu w całej unii, przez co zostają zniesione winiety, których opłata była stała.
Poziom życia bloku wschodniego :)? Ja nie chciałbym mieszkać w żadnym wschodnim kraju. Nie rozumiem też ciągłego poczucia bycia gorszym, zachodnie miasta podobne do ostrowi nie żyją w takim rozkwicie, tam nic się nie zmienia, u nas ciągle coś powstaje, ciągle coś się buduje. Lepszy kraj w rozwoju, bo wtedy ma się na jego wygląd ogromny wpływ. Gorzej żyć w krajach, gdzie to co niegdyś dane, dziś jest zabierane, bo jest kryzys :) Czego powodem jest krótkowzroczny systemów z dewizą - dobrobyt dla wszystkich - tylko na jak długo? Możemy to teraz przeliczyć na przykładzie choćby Anglii.
Dodano: 28 czerwca 2011 12:10, (grzes95)
A czy ten mądry co pisał ten protest np. do pracy dojeżdża samochodem pow. 3,5t?? ze pisze o wzrostach kosztów...
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.