Hasło pielgrzymki: "Szkoła we wspólnocie z Rodziną i Kościołem" określiło tematykę wykładów, dyskusji panelowych, rozważań różańcowych, drogi krzyżowej oraz wygłaszanych homilii.
Przebywanie u Matki Boskiej, Królowej Polski rozpoczęto apelem do polskich nauczycieli, w którym uzasadniono tematykę tegorocznej pielgrzymki. Duże znaczenie miały przeżycia związane z beatyfikacją Jana Pawła II. To właśnie od Niego słyszało się wiele razy, że "cały proces wychowawczy to: dom, szkoła, Kościół".
O pracy wychowawczej mówiono w różnych formach: "Woodstock w naszych szkołach, czyli kilka propozycji prosto z Kostrzyna.", "Dobra współpraca domu, szkoły i Kościoła - utopia czy rzeczywistość?" Chętni nauczyciele mogli podzielić się pozytywnymi przykładami współpracy.
Jedyna taka w roku Rada Pedagogiczna
Apel Jasnogórski zgromadził wszystkich pielgrzymów przed Cudownym Obrazem. Biskup Edward Dajczak - Krajowy Duszpasterz Nauczycieli - podziękował w imieniu zebranych za otrzymane łaski w pracy z uczniami. Kontynuacją rozważań apelowych było biblijne spotkanie ze św. Janem, przebiegające pod hasłem "Miłość tworzy wspólnotę". W auli ks. Kordeckiego zebrała się najliczniejsza Rada Pedagogiczna z całej Polski, by uwziąć udział w nabożeństwie paraliturgicznym, w całości skupionym wokół czytań i recytacji biblijnych. Głównym lektorem był ks. Witold Andrzejewski, aktor i duszpasterz z Gorzowa Wielkopolskiego, któremu w modlitwie pomagał młodzieżowy zespół muzyczny z Koszalina. Pierwszy dzień pielgrzymki zakończyła nocna msza, w trakcie której bp. E. Dajczak raz jeszcze zaapelował o wytrwałość w działaniu na rzecz chrześcijańskiego wychowania dzieci i młodzieży.
Drugi dzień rozpoczął się modlitwą różańcową. Rozważania poprowadzili nauczyciele, katecheci i siostry zakonne z Ostrowi Mazowieckiej, zaś przewodniczył im ks. dr Andrzej Choromański, nasz diecezjalny duszpasterz nauczycieli oraz ks. Eugeniusz Jankiewicz z diecezji gorzowskiej.
Po południu tłum pielgrzymów modlił się przy stacjach Drogi Krzyżowej na Wałach w myśl hasła: "Jedność z Bogiem - drogą do jedności z Człowiekiem".
Punktem kulminacyjnym tej wyjątkowej podróży była modlitwa na rozesłanie przed Cudownym Obrazem, którą zakończyło błogosławieństwo bp. E. Dajczaka.
Do zobaczenia za rok!
Dwudniowy pobyt na Jasnej Górze był, jak wspominają sami nauczyciele, czasem intensywnej nauki, czerpania ze Źródła i okazją do przysłowiowego "naładowania akumulatorów". Podczas każdej pracy bezcenny jest bowiem czas na chwilę refleksji i wyciszenia - szczególnie w tak wyjątkowym miejscu. W przyszłym roku pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę obchodzić będzie piękny jubileusz 75-lecia, któremu, miejmy nadzieję, towarzyszyć będzie także rekordowa liczba uczestniczących w tak niepowtarzalnym duchowym przeżyciu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.