Twórca PaT-u, Grzegorz Jach
Co kryje się pod tym, coraz bardziej zyskującym na popularności, skrótowcem? Parafrazując znane powiedzenia, można śmiało stwierdzić, że PaT, czyli "Profilaktyka a Ty, Profilaktyka a Teatr" to nie akcja - to styl życia.
Program zapoczątkował 6 lat temu Grzegorz Jach - wydawałoby się, niepozorny inspektor Policji . Właśnie - wydawałoby, bo insp. Jach to w jednej osobie policjant, reżyser, aktor, scenarzysta, twórca teatru Środowiska Policyjnego "Scena 07" i Szef Akcji Przystanek PaT. A dodatkowo - i przede wszystkim - wspaniały człowiek, charyzmatyczny autorytet, który potrafi porwać za sobą tłumy (na I spotkaniu PaTowiczów było 80 osób, w tym roku - 2000!).
Człowiekiem jestem i wszystko, co ludzkie, ma dla mnie wielką wartość
Co robi PaT? Ma na celu zmniejszenie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Usprawnia komunikację i zwiększa świadomość dzieci oraz rodziców. Pokazuje, że jest milion rzeczy ciekawszych i przyjemniejszych niż nałogi. PaT pracuje na kilku obszarach, z których każdemu przyświeca to samo hasło - "Człowiek jest najcenniejszy". PaT DZIAŁA, spotykając się z młodzieżą i rodzicami, PaT INFORMUJE, promując odpowiednie inicjatywy edukacyjno-profilaktyczne, PaT EDUKUJE, organizując konferencje, PaT MOTYWUJE, nagradzając własnym certyfikatem, PaT jednak przede wszystkim INTEGRUJE I POKAZUJE, przygotowując co roku ogólnopolskie spotkanie młodzieży pod nazwą Przystanek PaT.
Mało kto wie, że i Ostrów ma na nim swoją reprezentację - oprócz aktorów Sceny Kotłownia, w festiwalu wolności od uzależnień co roku udział biorą uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Publicznych nr 2 im. 18 PAL. Profilaktykę a Teatr do Ostrowi sprowadziła p. Ewa Syrek, do niedawna nauczycielka we wspomnianej placówce; w wyjazdy z młodzieżą zaangażowane są również p. Krystyna Brzostek i p. Elżbieta Piersza. Wszyscy zgodnie przyznają, że - ponieważ PaT to ciągły, systematycznie realizowany program - miło byłoby zakorzenić go i na terenie naszego miasta. Zdarza się, że w wyjeździe na Przystanek biorą uczniowie i nauczyciele z innych szkół - to wciąż jednak trochę za mało. "Profilaktyka a Ty" jako coroczny plan systematycznej pracy (i zabawy!) na co dzień wymaga konkretnego zaangażowania i systematyczności. Członkowie doświadczonych ekip z innych miast bez zawahania potwierdzają jednak - tę niepowtarzalną inicjatywę naprawdę warto podjąć!
Tym bardziej więc cieszyła obecność w Ostrołęce burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, przewodniczącej Rady Miasta Hanny Sasinowskiej oraz miejskiego inspektora ds. oświaty Waldemara Skurzyńskiego. Miejmy nadzieję, że tego entuzjazmu dane będzie doświadczyć również każdemu młodemu człowiekowi, który zdecyduje się dołączyć do ostrowskiej grupy uczestniczącej w tworzeniu Przystanku PaT.
Przyjedź, poczuj, podaj dalej!
Tegoroczny Przystanek odbył się w dniach 5-10 lipca w Ostrołęce. Jak zawsze na uczestników czekał wypełniony do maksimum program zaplanowanych atrakcji, takich jak zajęcia teatralne, taneczne, literackie, iluzjonistyczne, wokalne, plastyczne, techniczne, recytatorskie, dziennikarskie i charakteryzatorskie. Wszystko pod okiem profesjonalnych instruktorów. Jednak równie dużym zainteresowaniem co np. "Studio filmowe PaT", "Warsztaty krótkofalarskie" czy "Teatr dialogu ciała i sytuacji" cieszyły się pogadanki profilaktyczne, rozmowy filozoficzne, koncerty i spektakle. O każdej godzinie można było wybierać spośród naprawdę zajmujących alternatyw - była filozofia obrony własnej, były i rozmowy korczakowskie. Co ważne, wiele elementów programu jest zawsze efektem całorocznych przygotowań coraz liczniejszych grup PaT-owiczów z całej Polski.
Ostatniego dnia, podczas wielkiego finału Przystanku, wszyscy uczestnicy dumnie prezentowali owoce swojej pracy, ze łzami wzruszenia w oczach wykrzykując słowa wykonywanego przez Jarosława Chojnackiego oficjalnego hymnu PaT - "Nie wracajmy jeszcze na ziemię, w brokacie gwiazd nam do twarzy..."
Jeśli więc właśnie poczułeś/aś, że dla Ciebie też "niebo nie jest ograniczeniem" - do dzieła, do działania!
Komentarze
Dodano: 23 lipca 2011 18:26, olesia (olesia93)
Byłam raz na pacie i było super. Tylko wes sie dostan do Patu ja to organizuja w Ostrowi tylko szkoły gimnazialne. A tam sie nie mozna do stac trzeba miec znajomosci. Wiec pomarzyc mozna. A na własną ręke tak lipa jechac ... wiecej miejsc jak by było to na nastepny rok pojechac .
Dodano: 23 lipca 2011 23:40, (zabcia950)
BYŁAM I BYŁO SUPER I NA PIERWSZYM ZDJĘCIU JESTEM Z PRZYJACIÓŁMI :)
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.