Szlak zabiera na wyprawę w czasy, gdy Mazowsze było niezależnym od Polski krajem rządzonym przez potomków Konrada Mazowieckiego. Przybliża on turystom najciekawsze zabytki, prawdziwe perły Mazowsza, dzieje Księstwa Mazowieckiego, a także kulturę i obyczaje średniowiecza.
Ostrów Mazowiecka jest jednym z ważniejszych punktów na Szlaku Książąt Mazowieckich - zarówno ze względu na swoje związki historyczne z Księstwem jak również ze względu na pielęgnowanie tych tradycji w dniu dzisiejszym.
Osada bartników, drwali i myśliwych została podniesiona do rangi miasta w 1434 r. przez księcia Bolesława IV. Rozkwit miasta zaczął się w 1514 r, gdy księżna Anna Radziwiłłówna (1476 - 1522) - matka ostatnich książąt mazowieckich Janusza III (1502-1526) i Stanisława (1500 - 1524), nadała miastu prawa organizacji 4 jarmarków w roku i jednego targu w tygodniu. Na skwerze przy ul. 3 Maja stoi pomnik księżnej i jest to jeden z dwóch jedynie pomników, które postawiono na na terenie Mazowsza, by upamiętnić książąt mazowieckich.
Na terenie Ogrodu Jordanowskiego w 2009 r. został zrekonstruowany jako pierwszy na Mazowszu gród książąt mazowieckich. Stoi w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się książęcy dwór myśliwski, w którym w 1392 r. prawdopodobnie spotkali się król Władysław Jagiełło oraz jego brat stryjeczny Witold - Wielki Książę Litwy. Zawarty wówczas układ kończył waśnie i stanowił fundament zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem.
Celem wystawy historycznej o Szlaku Książąt Mazowieckich jest propagowanie atrakcji turystycznych, wspólnej historii, tradycji i korzeni historycznych miejscowości leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich - zarówno wśród mieszkańców historycznego Mazowsza, jak i turystów.
By ten cel zrealizować, wystawa jest eksponowana w miejscowościach leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich, tak aby mogło ją obejrzeć jak najwięcej osób.
Wystawa na fotografiach pokazuje najciekawsze zabytki poszczególnych miejscowości leżących na szlaku, przybliża ciekawe historie i legendy oraz przypomina okresy prosperity związane z czasami, gdy Mazowsze było niezależnym organizmem państwowym pod rządami władców z dynastii piastów mazowieckich.
Wystawę oglądali już mieszkańcy Przasnysza, w pierwszej połowie sierpnia będą mogli oglądać ją mieszkańcy Grójca. Z Ostrowi wystawa wyruszy do kolejnych mazowieckich miast: Kozienic, Łowicza, Łomży, Góry Kalwarii i Czersk, Ciechanowa oraz Sokołowa Podlaskiego.
Więcej o Szlaku Książąt Mazowieckich nahttp://www.szlakksiazat.pl/
Zdjęcia autorstwa Daniela Sukniewicza
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.