- Co roku na polskich wsiach, podczas żniw, dochodzi do wielu wypadków. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Apelujemy do rolników o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zwrócenie szczególnej uwagi na najmłodszych mieszkańców wsi. Dzieci narażone są na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą praca na roli. Policyjny apel o rozwagę dotyczy także kierowców poruszających się po terenach wiejski gdzie w okresie żniw mogą występować znaczne utrudnienia w ruchu drogowym. Szczególną uwagę należy zwrócić na różnego rodzaju maszyny rolnicze, które nie zawsze posiadają prawidłowe oznakowanie i mogą stanowić na drodze realne zagrożenie. - czytamy dalej w apelu.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas żniw?
- Rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
- Małe dzieci nie powinny pozostawać bez opieki osób dorosłych.
- Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Zabawa taka prowadzić może do upadku z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.
- W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
- Przenoszenie ręcznie dużych, ciężkich lub nieporęcznych przedmiotów (np. złom metalowy) jest niewskazane.
- Zlecanie dzieciom prac porządkowych w obejściu należy koniecznie sprawdzić, czy wszelkie wykopy, szamba są starannie zabezpieczone.
- Dzieci nie mogą mieć bezpośredniego dostępu do pomieszczeń, w których umieszczone są: generatory prądu, piece centralnego ogrzewania, parniki, sieczkarnie, pilarki, młocarnie, ostre narzędzia, takie jak: kosy, noże, widły, szpadle,
- Właściciele gospodarstw winni zadbać, aby w pomieszczeniach, w których składowane są różnego rodzaju rozcieńczalniki, farby i inne substancje żrące oraz nawozy i środki ochrony były każdorazowo zamykane.
- Przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, pyłopochodne choroby układu oddechowego.
Dzieci mogą zajmować się:
- utrzymaniem porządku wokół domu,
- dbałością o estetyczny wygląd całego obejścia,
- sadzeniem kwiatów i pielęgnowaniem ogródka,
- opieką nad małymi zwierzętami, jak psy, koty, króliki itp.
Należy zwrócić uwagę na to aby dzieci nie sprzątały:
- opakowań po środkach trujących (substancje chemiczne),
- odchodów zwierzęcych,
- pozostałości po uboju zwierząt,
- pomieszczeń inwentarzowych.
P A M I Ę T A J:
- Każda pracująca maszyna stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka.
- Każdy kontakt ze zwierzętami gospodarczymi wiąże się z ryzykiem.
- Każda praca z chemicznymi środkami ochrony roślin niesie niebezpieczeństwo zatrucia.
- Nawet podczas obserwacji pracy rodziców lub przebywaniu w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.
- Traktor można prowadzić tylko wtedy jeśli posiadamy prawo jazdy, czyli po ukończeniu 18 roku życia.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.