W niewielkiej wiosce Glina, położonej nad Bugiem na skraju Puszczy Białej, w każdą sobotę wakacji, w Gospodarstwie Agroedukacyjnym Zofii i Jerzego Kolanowskich odbywają się Kiermasze Smakołyki i Ciekawostki z Gliny. Wystawiane są tradycyjne regionalne potrawy, własnoręczne hafty, obrazy, koronki.
Kiermasz organizowany jest już po raz czwarty przez właścicieli gospodarstwa. Udział w nim jest bezpłatny, gdyż organizatorzy zdobywają na ten cel środki w konkursach. Najpierw w Programie Integracji Społecznej realizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem Urzędu Gminy Małkinia Górna, a w tym roku w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, realizowanym na terenie Mazowsza przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie.
Kiermasze to nie tylko smaczne domowe jedzenie, czy cieszące oko rękodzieło, ale także relaks przy dźwiękach muzyki w wykonaniu licznych działających w Małkini i pobliskich miejscowościach zespołów ludowych i młodzieżowych. Ponieważ organizatorzy są pedagogami (w ciągu roku szkolnego przyjmują w swoim gospodarstwie grupy dzieci na zajęcia z przyrody, ekologii i gospodarstwa wiejskiego) w Kiermaszach nie mogło zabraknąć edukacji. Projekt realizowany jest w Działaniu POKL 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne. Osią spotkań są warsztaty, pokazy i prezentacje.
Można uzupełnić wiedzę oraz zdobyć nowe wiadomości i umiejętności z zakresu dawnych rzemiosł, tradycyjnej sztuki kulinarnej, sztuki zdobniczej Puszczy Białej, różnorodnych prac wykonywanych w tradycyjnym gospodarstwie wiejskim, a obecnie już nieco zapomnianych. W edukacyjnej warstwie Kiermaszy jest wiele elementów rolnictwa ekologicznego, proekologicznych zachowań w każdym gospodarstwie domowym i jego otoczeniu.
Kiermasze są zachętą do wykorzystywania swojej wiedzy, umiejętności i talentów w celach ekonomicznych- uzupełnianie budżetów domowych okazjonalnie, a docelowo także podejmowania różnych form samozatrudnienia, np. agroturystyka, rzemiosło, usługi.
Kiermasze są także okazją do promowania wspólnego działania lokalnych społeczności. Organizatorzy są członkami Lokalnej grupy Działania "Zielone Sioło" w Ostrowi Mazowieckiej, Sieci Ekoturystycznej "Między Bugiem a Narwią", Stowarzyszenia "Małkiński Krąg", współpracują ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Prostyńskiej, zespołami artystycznymi działającymi w sąsiednich wsiach i miasteczkach. Efekt tej współpracy jest widoczny na Kiermaszach w postaci występów, prezentacji, pokazów i warsztatów, wydawnictw informacyjnych.
Organizatorzy zapraszają 13 sierpnia o godz. 15.00 do 18.00. Więcej informacji na www.agroedukacja.edu.com.pl.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.