Odpowiednie jednostki administracyjne opierać się teraz będą na zaufaniu co do składanego oświadczenia przez obywatela.
Oświadczenie piszemy według poniższego wzoru:
1. wysokość dochodu
2. wysokość składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu
3. wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku
4. wysokość należnego podatku
W oświadczeniu zależy ponadto zawrzeć także formułę o treści "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia"
Komentarze
Dodano: 8 września 2011 18:19, Moderator (moderator)
Szkoda tylko że komisja przyjazne państwo przyjęła ustawę, gdzie wzór zaświadczenia nie zawiera przychodu. A żeby obliczyć dochód rodziny zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych potrzebny jest przychód :-). A po drugie jak petent nawet złoży oświadczenie to i tak nie przyśpieszy sobie wydania decyzji, ponieważ konkrety urząd wydający decyzje w sprawie świadczeń musi w celu werfikacji wysłać pismo do US i czekać na jego odpowiedź. Dla wszystkich co pobierają ZR i FA proponuję brać zaświadczenia z US.
Pozdro
Dodano: 9 września 2011 08:08, (mobia)
Zgadzam się w 100% z komentarzem poprzednika. Dodam jeszcze, iż Urząd Skarbowy chyba nie umie czytać ustawy która mówi iż to klient decyduje czy chce pobrać zaświadczenie czy wygodniej jest mu napisać oświadczenie, a Urząd Skarbowy z uporem maniaka mówi ludziom że zaświadczeń nie wystawiają, co jest totalną bzdurą, bo w dalszym ciągu zobowiązuje ich do tego Ordynacja podatkowa art. 306a. Jeśli ktoś nie miał dochodu z którego by się rozliczał bądź wie jak go spisać z rozliczenia rocznego to pisze oświadczenie, ale większość ludzi nie ma pojęcia jak to wpisać i woli pobrać zaświadczenie. Nie rozumiem czemu Urząd Skarbowy odmawia wystawienia zaświadczenia, choć na podanie petenta wystawić powinno.
Ludzie muszą być jeszcze świadomi jednej rzeczy, jeśli źle napiszą oświadczenie to jednostka do której to oświadczenie złożyli JEST ZOBOWIĄZANA złożyć doniesienie do prokuratora o fałszywe składanie oświadczeń.
Dlatego jeszcze raz powtarzam to czy klient złoży zaświadczenie czy oświadczenie to jest TYLKO I WYŁĄCZNIE jego wybór.
Pozdrawiam
Dodano: 9 września 2011 11:28, (marta23)
Mogę tylko "podpisać się obiema rękami" pod powyższym. Urząd Skarbowy nie tylko powinien wydać zaświadczenie jeżeli obywatel złoży stosowne podanie, ale ma taki obowiązek! Wspomniana ustawa miała na celu ułatwić życie przeciętnemu petentowi (chce i potrafi - pisze oświadczenie, woli zaświadczenie - ma do tego prawo), a dzięki interpretacji Urzędu Skarbowego tylko komplikuje nam życie. US nie ma prawa odsyłać ludzi od "okienka" i odmawiać wydawania zaświadczeń, zwłaszcza że konsekwencje popełnienia błędu są nieciekawe!
Dodano: 9 września 2011 13:42, Moderator (moderator)
Proponuje wszystkim którzy nie otrzymali zaświadczenia z US iść do nich z zapytaniem na jakiej podstawie prawnej odmawiają im wydania zaświadczenia. No ale cóż każdy dobrze wie że ZUS NIE JEST REFORMOWALNY :-)
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.