O przyrodzie i nie tylko

Dodano: 31 października 2011 17:05, Autor: Edyta Wilczyńska, Jerzy Bauer

22-23 października odbyła się Konferencja Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim oraz Zjazd Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian".


W piękny i słoneczny, aczkolwiek nieco chłodny weekend 22-23 października br. w malowniczo położonym, tuż przy rzece Bug ośrodku "Binduga" w Broku, odbyła się Konferencja Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim połączona ze zjazdem członków i sympatyków TP "Bocian". Konferencję zorganizowano w ramach PROGRAMU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ w powiecie ostrowskim realizowanego przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim, we współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym BOCIAN, pn. "Bliżej NATURY - bliżej cywilizacji" który otrzymał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Pierwszy dzień został poświęcony na sesję referatową. Rozpoczął ją Wicestarosta Jerzy Bauer inicjator powołania Centrum Ekologii, który omawiał swoje wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu edukacji ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego 10-lecia. Główną inspiracją, a jednocześnie motywem przewodnim tych działań była ornitologia, którą pan Bauer, przed 15 laty zaraził się od swoich uczniów. Dzisiaj, jeden z nich jest nauczycielem biologii w ostrowskim Liceum, drugi pisze doktorat z ornitologii a trzeci jest leśnikiem. Jak się okazuje, w relacji nauczyciel - uczeń wymiana wiedzy, doświadczeń i inspiracji może działać w obie strony. Po tym wystąpieniu odbyło się wręczenie nagród dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność Centrum. Nagrodami były m.in. ogólnopolska mapa z obszarami Natura 2000 oraz książka poświęcona fotografii przyrodniczej autorstwa braci Kłosowskich.

Po przerwie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć ostatni film Artura Tabora "Sowy Polski", będący jednym z elementów projektu edukacyjnego "Sowy", realizowanego przez Fundację Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa. Film był pełen pięknych zdjęć i informacji na temat biologii sów, a także ich humorystycznych ujęć. Spotkał się z ciepłym odbiorem publiczności. Otrzymały go również wszystkie osoby nagrodzone przez Centrum.

Po filmie na uczestników spotkania czekała niespodzianka - pochodzący z prywatnej hodowli młody, 3-miesięczny żbik Spider, przywieziony przez opiekuna - Piotra Zadwornego. Spotkanie ginącego w Polsce żbika w środowisku naturalnym jest dziś tak wyjątkowym zjawiskiem, że siłą rzeczy sam "gość specjalny" zjazdu, jak i opowieść Piotra o tajemnicach jego wychowania, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem.

Podczas zjazdu uczestnicy mieli okazję gościć specjalistę od wydry - dr Jerzego Romanowskiego, który opowiedział nie tylko o aktualnej sytuacji tego coraz częściej wchodzącego w konflikt z człowiekiem ssaka, ale też zaprezentował internetowy projekt kilku placówek naukowych stworzenia nowego Atlasu ssaków Polski. W podobnym nurcie znalazło się późniejsze wystąpienie Marka Kowalskiego, który opowiadał o możliwościach związanych z użytkowaniem i wykorzystaniem danych zgromadzonych w Polskiej Kartotece Przyrodniczej. Baza ta za sprawą włączających się w administrowanie kolejnych organizacji przyrodniczych, ma szansę stać się ogólnopolskim systemem, gromadzącym dane o polskiej przyrodzie.

REKLAMA



Kolejne prezentacje dotyczące działalności TP "Bocian" przedstawili Mirosław Rzępała, który podsumował wieloletnie działania ochroniarskie dotyczące pustułki na terenie powiatu siedleckiego. Dominik Krupiński, zaprezentował nowoczesne, telemetryczne metody stosowane do badania areału żerowiskowego i migracji błotniaków. Nowa metoda, która polega na przyczepianiu błotniakom specjalnych logerów i gromadzenia danych o położeniu ptaka przy pomocy GPS-u spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Po sesji referatowej przyszedł czas na kuluarowe rozmowy o przyrodzie i nie tylko, którym sprzyjało wspólne ognisko. Drugi dzień Zjazdu uczestnicy spędzili w terenie. Wcześnie rano grupa osób pod kierownictwem Romka Mikuska ustawiła dwie sieci w nadbużańskich zadrzewieniach w celu schwytania migrujących drobnych ptaków. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie jak wygląda obrączkowanie. Niestety, dzień nie sprzyjał migracji. Może innym razem się uda! Tym niemniej uczestnicy zobaczyli w praktyce gdzie i w jaki sposób ustawia się sieci ornitologiczne. Sieci systematycznie kontrolowane były do południa. W międzyczasie uczestnicy zjazdu mieli okazję najpierw oglądać akcję stawiania słupa z gniazdem dla bociana białego. Słup stanął w miejscu grożącego zawaleniem, wypróchniałego pnia z gniazdem. W pracach uczestniczył dźwig, a kierował nimi oraz omawiał poszczególne etapy Adam Tarłowski.

Następnie odbyło się pokazowe wieszanie budki lęgowej dla pustułki w wykonaniu Tomka Grabowskiego i Mateusza Chamioło poprzedzone stosownym instruktażem dotyczącym budowy i sposobu montażu. Podczas montażu słupa z bocianim gniazdem oraz w trakcie wieszania skrzynki dla pustułki, uczestnicy mieli okazję oglądać wyraźny przelot myszołowów (kilkadziesiąt, w odstępach czasowych) - głównie zwyczajnych; pojawił się też jeden myszołów włochaty oraz kilka krogulców. Największą niespodziankę sprawiła obserwacja stada (24 osobniki) przelotnych czapli białych!


Szczególną radością dla Centrum była dość liczna reprezentacja szkół z powiatu ostrowskiego. Byli też przedstawiciele samorządów gminnych. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego dwudniowego przedsięwzięcia ekologicznego oraz w nim wzięli udział bardzo serdecznie dziękujemy. Z uwagi na edukacyjny charakter Centrum Ekologii, szczególne podziękowania kierujemy do dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Bardzo serdecznie zapraszamy do dalszej współpracy.


Zdjęcia Starostwo Powiatowe

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]