Próbkę przedstawienia mogli zobaczyć zebrani w ostrowskim ratuszu, podczas spotkania grupy na czele z Grzegorzem Jachem, a władzami miasta, komendantem ostrowskiej policji, dyrektorami szkół i innymi zaproszonymi gośćmi.
- Nie możemy żyć osobno w pokoleniach. PaT to przenoszenie świata dorosłych w świat młodych ludzi, po to by szukać partnerów. - powiedział na wstępie swojego przemówienia autor programu PaT Grzegorz Jach. - Nie siedzą tutaj uczniowie, nie siedzą tutaj państwa dzieci, nie siedzą tutaj młodzi ludzie z Ostrowi Mazowieckiej. Tutaj siedzą partnerzy, partnerzy pedagogów, partnerzy wychowawców, władz samorządowych, profilaktyków, psychologów. - kontynuował.
"Profilaktyka a Ty", to program realizowany przez Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji, a jego głównym zadaniem jest tworzenie społeczności wolnej od wszelkich uzależnień, promującej asertywność i odwagę odmawiania używkom.
- Tutaj siedzą ludzie, którzy są z nami w tej samej sprawie, gotowi do działania. A mówimy o profilaktyce uzależnień, mówimy o tym, że można żyć bez alkoholu, narkotyków, przemocy. My to wiemy, ale skoro my to wiemy, to dlaczego jest tak, że wielu młodych ludzi nie chce tego wiedzieć, dlaczego wielu młodych ludzi jest w poprawczaku? - pytał Grzegorz Jach.
Na te trudne pytania PaT odpowiada swoim programem, który jest skierowany także do rodziców, od których cały proces kształtowania się dziecka, rozpoczyna się. Jest to tzw. program PaT/R, czyli spotkania z rodzicami, do których wykorzystuje się wszelkie możliwe instytucje państwowe w tym policję.
Grzegorz Jach ze znaną sobie charyzmą i siłą wypowiedzi mocno zaakcentował, że nie chce policji, która służy do łapania i zamykania nieletnich - jakież to jest banalne, jakież to jest proste, prymitywne. A gdzie praca? Gdzie podanie dłoni? A gdzie wsparcie? Podniesienie tego, który upadł? - pytał. - Policja ma schwytać przestępców, ale nie pogubione dzieciaki.
Jak twierdzi pomysłodawca PaTu - Za każdą tragedią młodego człowieka stoi niedoskonałość dorosłych z różnych środowisk, zaczynając od domu. - Zarzuca również, że dorośli nie naprawiają niedoskonałości ludzi młodych, wskazują jedynie winnych.
Profilaktyka rówieśnicza, na którą stawia PaT ma za zadanie tworzenie grup, w których zachodzi wzajemna edukacja, motywowanie się, zwiększanie asertywności i odwagi. Odwagi do odmawiania używkom, by młody człowiek mógł głośno w gronie znajomych powiedzieć - bawię się bez wódki.
Postawa młodych ludzi wyrażana jest między innymi przez sztuki teatralne, muzykę czy taniec. Jedna z tych wypowiedzi była wyrażona właśnie dziś na spektaklu "Sekret" autorstwa Izabeli Rękawek.
Podczas spotkania były zaprezentowane również filmy z działalności Pat, które można obejrzeć na stronie projektu -http://pat.policja.gov.pl
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.