W debacie poza uczniami gimnazjum wzięli udział także Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski, Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska, radny i nauczyciel biologii i chemii Bogusław Konrad, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta: Ilona Plewnicka - opiekunka MRM, Klaudia Dąbkowska - przewodnicząca MRM i Karol Michalik - członek MRM, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki Dorota Ziemczyk wraz z prezydium Samorządu Uczniowskiego SP1, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Grochowska, przedstawiciele grona pedagogicznego GP1: dyrektor Dorota Ambroziak, Maryla Borowa, Beata Łuniewska, Małgorzata Deluga, Ewa Subda - nauczycielki języka polskiego i ponad 20 przedstawicieli społeczności uczniowskiej Gimnazjum Publicznego nr 1.
Na początku organizatorki pokazały przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną na temat pracy Samorządu Uczniowskiego i innych organizacji działających w szkole. Prezentacja zapoczątkowała dyskusję na temat demokracji. Jednym ze stawianych pytań w prezentacji było czy w szkole może funkcjonować demokracja i czy jest to dobre miejsce na uczenie się jej. Wszyscy zebrani jednoznacznie uznali, że szkoła może być i jest miejscem uczenia się demokracji i postaw obywatelskich. Mówiono o działalności Samorządu Uczniowskiego, który nie tylko dba o to, by zapewnić uczniom trochę rozrywki poprzez organizowanie Kolorowych Dni albo Dnia Chłopaka czy Dziewczyny, ale też bierze udział w takich poważnych akcjach, jak Dzień Tolerancji. Poza tym uczniowie przywołali działalność powołanego demokratycznie przez nich samych Rzecznika Praw Ucznia, który pomaga w rozwiązywaniu różnych spraw i kłopotów.
Uczestnicy zwracali uwagę na to, że ważne jest też uczenie się wartości takich, jak wolność słowa, tolerancja, sprawiedliwość i patriotyzm. Bez tego demokracja stanie się tylko pustym słowem i zacznie przypominać ustrój totalitarny. Uczniowie mówili dużo zwłaszcza o tym, że w gimnazjum organizuje się uroczystości patriotyczne (posadzenie Dębów Katyńskich, wieczornice z okazji Święta Niepodległości), wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom historycznym, zaprasza się świadków historii, np. przedstawicieli Związku Sybiraków, a nauczyciele zachęcają do udziału w projektach edukacyjnych, np. Opowiem Ci o wolnej Polsce czy Ślady przeszłości, i do uczestniczenia w miejskich obchodach ważnych rocznic narodowych.
Na zakończenie debaty uczestnicy opracowali wnioski końcowe, które zawierają się w 6 poniższych punktach:
1. W szkole każdy uczeń ma możliwość aktywnego udziału w pracach Samorządu Uczniowskiego, jednak należy zadbać o lepszy przepływ informacji o tym, co SU planuje i robi, np. pomyśleć o założeniu strony internetowej, by zaangażować więcej osób we wspólne działania.
2. Dobrze byłoby, aby szkolne organizacje nagłaśniały prowadzone przez siebie działania w szerszym zakresie i zachęcały do uczestnictwa innych uczniów.
3. Dzięki pracy na rzecz innych sami uczymy się podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje czyny.
4. Dzięki włączaniu nas w tworzenie prawa szkolnego i do podejmowania decyzji jesteśmy bardziej świadomi swoich praw i obowiązków, umiemy z nich korzystać.
5. Widząc wymierne efekty swojej pracy teraz, chętniej zaangażujemy się w działania na rzecz środowiska lokalnego.
6. Dzięki społecznej aktywności i zaangażowaniu w życie szkoły łatwiej będzie stać się świadomym obywatelem, który w życiu dorosłym nie pozwoli na manipulowanie sobą i będzie mógł sam o sobie stanowić.
Źródło: Urząd Miasta Ostrów Maz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.