15 czerwca 2012 uczniowie klas III technikum mechanizacji rolnictwa, III i II technikum architektury krajobrazu i III technikum żywienia i gospodarstwa domowego w Starym Lubiejewie zrealizowali akcję polegająca na zagospodarowaniu zieleni przed Sceną Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej. Uczniowie najpierw przygotowali projekt ogródka pod kierownictwem Pani Jolanty Ignatiuk-Przastek, wicedyrektor szkoły, następnie ze środków projektu zakupiono torf oraz jałowce, byliny, pęcherznice, konwalie, które zostały posadzone przez uczniów przed wejściem do teatru.
- Opowiedzieliśmy, że działamy na rzecz wszystkich mieszkańców naszego miasta i okolic. Pokazaliśmy masę zdjęć. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te z przed remontu i po remoncie naszych sal. Potem powiedziałem jak ważne jest działalnie na rzecz innych, o funkcji lidera i poświęceniu swojego czasu dla innych. - wspomina spotkanie z uczniami Rafał Swaczyna ze Sceny Kotłownia.
Jednym z elementów projektu było spotkanie uczniów z lokalnymi stowarzyszeniami oraz wspólne przygotowanie i przeprowadzenie akcji na rzecz lokalnej społeczności. Uczniowie poznali ekipę Sceny Kotłownia z Panem Rafałem Swaczyną na czele oraz lokalne koło pszczelarskie, którego prezesem jest Pan Mirosław Pędzich. Ze względu na zamiłowania rolnicze i ogrodnicze, jako temat akcji wybrano oczywiście sadzenie roślin i poprawę estetyki otoczenia.
Projekt jest pilotażową intensywną nieformalną edukacją dla demokracji i aktywizacji obywatelskiej młodzieży szkół rolniczych. Działania obejmują szereg równoległych wydarzeń w 3 szkołach (szkoły w Starym Lubiejewie, Leśnej Podlaskiej i Sandomierzu): w każdej 3 warsztaty, 3 spotkania studyjne, 2 akcje na rzecz społeczności, 1 seminarium oraz 1 wspólny wyjazd zagraniczny do Bawarii dla najlepszej grupy uczniów.
- Celem projektu jest zmotywowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu publicznym, dostarczenie im niezbędnej wiedzy, umiejętności i chęci aby wykorzystać swoje prawa obywateli demokratycznego Państwa w życiu codziennym oraz w wybranym zawodzie - przyszłych rolników, ogrodników, architektów krajobrazu itp. - opowiada Sonia Priwieziencew z Fundacji AgriNatura z Zarąb Kościelnych.
Wszystkie działania realizowane są przez Fundację AgriNatura i finansowane z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Druga część akcji polegała na sadzeniu roślin przy szkole- ze szczególnym uwzględnieniem roślin miododajnych, ważnych dla pszczół.
Koszt zakupu materiałów niezbędnych do przeprowadzenia obydwu akcji finansowane są w ramach projektu przez Fundację AgriNatura z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Prace nad zielenią przed Sceną Kotłownia
Teren po kilku dniach
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.