Adrian Paszczyk: Czy mógłby pan Dyrektor wymienić najważniejsze wydarzenia w szkole, które miały miejsce w minionym roku?
Dyrektor Grzegorz Jasionowski: - Pierwsza rocznica nadania imienia szkole rotmistrza Witolda Pileckiego, która odbyła się 28 września 2011 roku. Gościliśmy wówczas delegacje szkół noszących imię bohaterskiego Rotmistrza oraz historyka IPN- pana doktora Jacka Pawłowicza.
- Byliśmy współorganizatorami i gospodarzami Powiatowej Konferencji Oświatowej pod hasłem ,,Patron szkoły jako jedna z form realizacji szkolnego programu wychowawczego''
- W ramach programu unijnego Leonardo da Vinci nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu zawodowym zorganizowanym w placówce oświatowej DEULA Hildesheim w Niemczech.
- 13 grudnia 2011 roku zorganizowaliśmy obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tego dnia odbyła się projekcja filmu pt: ,,Ruch oporu'' w kinie miejskim, na która zaprosiliśmy młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Na spotkaniu z uczniami o swojej działalności konspiracyjnej opowiadał świadek tamtych czasów pan Andrzej Głowacki.
- W styczniu 2012 roku byliśmy organizatorami I Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W Festiwalu wzięło udział ponad 300 wykonawców w kategoriach - chóry, zespoły, soliści.
- 14 kwietnia 2012 roku byliśmy gospodarzami eliminacji wojewódzkich konkursu ,,Młodzież zapobiega pożarom'', w którym udział wzięła młodzież z 34 powiatów województwa mazowieckiego.
- 25 kwietnia bieżącego roku odbyła się w naszej szkole niezwykła konferencja naukowa na temat krwiodawstwa i transplantologii ,,Daj z siebie innym''.
- Uczeń klasy VI Technikum Budowlanego - Grzegorz Podbielski uzyskał tytuł laureata XXV Olimpiady Wiedzy I Umiejętności Budowlanych, której zawody centralne zostały rozegrane tym razem w Bytomiu.
- W tym roku szkolnym braliśmy też udział w Powiatowej Olimpiadzie Młodzieży odnosząc duży sukces. W klasyfikacji chłopców zajęliśmy I miejsce, dziewczęta natomiast zajęły II miejsce.
- 3 czerwca bieżącego roku odbyła się w naszej szkole wystawa starych motocykli z okresu PRL-u. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Można było obejrzeć ponad 70 sztuk zabytkowych jednośladów np. Junak , WSK, WFM, Jawa, SHL, Komar itp.
A.P.: Jakie osiągnięcie w minionym roku dla Rubinka jest szczególnie ważne i dlaczego?
Dyrektor Grzegorz Jasionowski: W mijającym roku szkolnym niezwykle ważnym osiągnięciem dla naszej szkoły jest udział w programie EFS Kapitał Ludzki. W ramach tego programu współfinansowanego ze środków unijnych został opracowany i wdrożony przez szkołę projekt pt. ,,Rozwój szkół powiatu ostrowskiego'', który adresowany jest do uczniów szkół na kierunkach technicznych. Projekt ma charakter innowacyjny w skali powiatu i jego celem jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego. Dzięki pozyskanym środkom w kwocie ok. 1 mln złotych zorganizowane zostały różnorodne dodatkowe formy kształcenia uczniów tj. kursy, warsztaty, dodatkowe zajęcia lekcyjne, wycieczki dydaktyczne. Uczniowie zakwalifikowani do uczestnictwa w projekcie uzyskali dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia poprzez uczestniczenie w takich zajęciach jak: kurs prawa jazdy kategorii B, kurs spawacza MIG-MAG, kurs wizażu, kurs projektowania AUTOCAD, zajęcia z matematyki i języków obcych przygotowujących do matury. Prowadzone są też zajęcia z nauk przyrodniczych (biologia, chemia). Dzięki projektowi udało się również pozyskać dla szkoły nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne tj. pracownia komputerowa, tablice interaktywne, projektory multimedialne, oprogramowanie (AUTOCAD, MS OFFICE, E-MAPA, LO- MAG, GIS) oraz wiele innych mniejszych ale jakże cennych pomocy.
A.P.: Czego inne szkoły mogłyby nauczyć się od Zespołu Szkół Nr 1?
Dyrektor Grzegorz Jasionowski: Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ każda ze szkół posiada swoją niepowtarzalną specyfikę i klimat. Myślę, że również nasza szkoła posiada szereg wartościowych cech, które czynią ją zauważalną i mogą być dla innych wskazówką. Są to np. nowoczesne i atrakcyjne kierunki kształcenia np. klasa służb mundurowych, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Jako jedyni w powiecie prowadzimy też kształcenie w takich zawodach jak: fryzjer, logistyk czy budowlaniec. Wśród młodzieży staramy się propagować zdrowy styl życia poprzez zachęcanie do uprawiania różnych, często bardzo niszowych dyscyplin sportowych np. biegi na orientację czy strzelectwo. Pomagają nam w tym obiekty sportowe takie jak boisko, ORLIK, własna strzelnica sportowa. Ponad to prowadzimy szeroką współpracę z innymi szkołami i środowiskiem lokalnym. Jesteśmy też inicjatorami wielu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym: Powiatowy Konkurs Informatyczny, Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego, Regionalny Konkurs Fryzjerski, Turniej Siatkówki Chłopców i Dziewcząt i Powiatowy Turniej Piłki Nożnej.
A.P.: Czego Zespół Szkół Nr 1 chciałby się nauczyć lub co chciałby osiągnąć w najbliższych latach?
Dyrektor Grzegorz Jasionowski: W najbliższym czasie chcielibyśmy na pewno tak jak dotychczas pracować nad polepszeniem bazy dydaktycznej. Wzbogacać szkołę w coraz to nowsze pomoce dydaktyczne. Chcielibyśmy, aby uczniowie gimnazjów rozpoczynali kolejny etap edukacji właśnie w naszej szkole. Zamierzeniem szkoły jest, aby wprowadzić większą informatyzację
Np. dziennik elektroniczny czy elektroniczną rekrutację. Ponadto planujemy dalsze ubieganie się o pozyskanie środków unijnych na rozwój i unowocześnienie naszej placówki. Wychodząc naprzeciw nowej reformie podstaw programowych kształcenia ogólnego i zawodowego planujemy wprowadzić nowe przedmioty do nauczania w technikum i liceum ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technik ICT. W ramach tego przedsięwzięcia mamy opracowanie mapy GIS powiatu ostrowskiego. Wielkim marzeniem szkoły jest, aby dokończyć również modernizację boiska trawiastego jak i znalezienie lokum do sprawniejszego realizowania zajęć z wychowanie fizycznego. W roku 2014 nasza szkoła będzie obchodziła jubileusz 50-lecia swojej działalności. Z tej też okazji liczymy na przeprowadzenie gruntownego remontu wewnątrz budynku.
A.P.: W rzeczach zwykłych i codziennych często jest największa magia, co w związku z tym na co dzień oferuje dla uczniów Rubinek?
Dyrektor Grzegorz Jasionowski: Szkoła to bardzo często drugi dom, w którym uczniowie i nauczyciele spędzają znaczną część swego czasu. Wychodzimy więc naprzeciw uczniowskim inicjatywom, staramy się pomagać w rozwiązywaniu wszelkich problemów jak też w rozwijaniu zdolności i talentów. Niezwykle prężnie działa u nas samorząd uczniowski organizując różne imprezy. Z inicjatywy uczniów organizowane są dyskoteki, wieczorki, wycieczki, Dzień Wiosny, Dzień Sportu, Walentynki, Mikołajki, Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, Sprzątanie Świata itp. Uczniów, którzy pragnął rozwijać swoje życiowe pasje staramy się wspierać i promować poprzez organizowanie wystaw autorskich w szkole. Przychodząc do Rubinka uczniowie dokonują dobrego wyboru. Mam nadzieję, że czas spędzony u nas i to wszystko, co szkoła oferuje uczniowi pozwoli na pełny rozwój jego osobowości.
Pełną historię Zespołu Szkół Nr 1 z minionego roku można poznać zaglądając na stronę internetową szkoły, gdzie każde ważne wydarzenie przedstawiane jest fotorelacją i kilkoma słowami opisu. Adres strony tohttp://www.zs1.ostrowmaz.com/
Komentarze
Dodano: 28 czerwca 2012 13:18, (rendar7)
CHŁOPIE W TECHNIKUM NIGDY NIE BYŁO VI KLAS.TROCHĘ POMYŚL ZANIM COŚ NAPISZESZ.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.