5 sierpnia 1942 roku z ostatniej siedziby Domu Sierot przy ul. Siennej 16 w Warszawie Janusz Korczak/Henryk Goldszmit wraz z pracownikami i 200 wychowankami wyruszył na Umschlagplatz. To ostatnia pewna informacja o losach Starego Doktora. Przyjmuje się, że w obozie w Treblince wszyscy zostali zamordowani prawdopodobnie następnego dnia.
Sejm RP ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Odbywające się w tym roku uroczystości są hołdem dla wybitnego pedagoga i przypomnieniem jego dzieła.
Siedemdziesiąta rocznica wymarszu Domu Sierot została uczczona piękną inicjatywą Warszawskiego Teatru Lalka (mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki, w miejscu Domu Sierot) i Polskiego Towarzystwa im. Janusza Korczaka. 5 sierpnia 2012 roku odsłonięto pamiątkową tablicę. Uroczystość honorowym patronatem została objęta przez Prezydenta M. St. Warszawy Panią Gronkiewicz-Walc i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
Po odsłonięciu tablicy przedstawiciele Polskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka w hołdzie dla patrona w symboliczny sposób przemierzyli jego ostatnią drogę przejeżdżając do obozu zagłady w Treblince, gdzie odbyła się kameralna uroczystość. Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka reprezentowała Przewodnicząca - Batia Gilad z Izraela oraz goście z Francji, Niemiec, Ukrainy, Konga i z Izraela. Członków Polskiego Stowarzyszenia reprezentowała Przewodnicząca Barbara Janina Sochal, Jacek Krogel (wiceprzewodniczący PSK), a Krąg Mazowiecki Stowarzyszenia - Edward Urbanowski.
Dr Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince - przedstawił historię i sposób funkcjonowania obozu. Dzieje obozu w Treblince są pełne okrucieństwa i drastycznych szczegółów. Wielu uczestników obchodów po raz pierwszy odwiedziło Treblinkę. Rzeczowe, taktownie przekazane informacje, makieta obozu, dokumenty, zdjęcia i nieliczne pamiątki wywarły na nich ogromne wrażenie, podobnie jak wystawa ,,Janusz Korczak w malarstwie Wolfganga Hergetha".
Następnie uczestnicy obchodów przeszli przez teren obozu. Przy kamieniu upamiętniającym śmierć Janusza Korczaka i jego podopiecznych odczytano tekst przesłania w języku polskim, angielskim, francuskim, hebrajskim, niemieckim i rosyjskim. Nawiązaniem do idei pedagogicznych Starego Doktora i znakiem ich trwania było wypuszczenie latawców przygotowanych przez uczestników Międzynarodowego Seminarium Korczakowskiego, które rozpoczęło się 30.07.12 w Broniszowie. Seminarium zostało zorganizowane w ramach obchodów Roku Korczakowskiego 2012 przez Fundację Adenauera w Polsce, Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka oraz Fundację ,,Porozumienie Wzgórz Dalkowskich".
Latawce to nawiązanie do pobytu Janusza Korczaka w Palestynie, do której wyjeżdżał dwukrotnie na zaproszenie byłych wychowanków Domu Sierot. Mieszkając w kibucu Ein Harod wiele czasu poświęcał zabawie z miejscowymi dziećmi - nauczył je m.in. robić i puszczać latawce. Do owego czasu dzieci nie znały tej zabawy. Od czasu pobytu Korczaka (czyli od roku 1936) do chwili obecnej, rokrocznie, obchodzi się w Ein Harod Święto Latawca. Jest to organizowane z dużym rozmachem, radosne święto, w którym biorą udział setki dzieci i dorosłych z okolicznych miejscowości
Na zakończenie w symbolicznym miejscu śmierci wychowanków Domu Sierot i ich opiekunów złożono wieńce kwiatów w barwach narodowych. 70 świeczek utworzyło płonący krąg wokół kamienia i przyciągnęło uwagę wielu osób odwiedzających obóz, zwłaszcza młodzieżowych grup z Izraela. Korczakowski duch dialogu i poszanowania dla drugiego człowieka trwa mimo upływu czasu i tragicznych zakrętów historii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.