Na pytanie "Każdy uczeń ma talent - ale jaki?" starali się odpowiedzieć organizatorzy i instruktorzy prowadzący w Szkole Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej w sobotę 20 października 2012 r. na zajęciach w ramach "Dnia odkrywania talentów".
"Dzień odkrywania talentów" to część projektu, który będzie realizowany do grudnia 2013 r. w gminach Małkinia Górna i Kozienice. Projekt "Każdy uczeń ma talent - ale jaki?" jest realizowany w ramach Działania 9.4. wysoko wykwalifikowanej kadry systemu oświaty - Projekt Operacyjny Kapitał Ludzki i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zajęcia zostały przygotowane przez pp. Sławomira Brynkiewicza, Annę Peradzyńską i Kingę Strzelecką z Polskiego Centrum Edukacji, Danutę Włodarczyk z ZOSziPO w Małkini Górnej oraz grono pedagogiczne SP 2. Uczestnikami zajęć byli uczniowie SP 2 i PG 2 w Małkini Górnej, ZSG w Prostyni i ZS im. Staszica w Małkini Górnej (razem 116 osób). Plan zajęć był bardzo prosty - uczestnicy podzielili się na 8 grup tematycznych, które pod kierunkiem instruktorów w ciągu 1,5 godziny przygotowały krótkie prezentacje wytworów talentów.
Warsztaty z gry na instrumentach prowadzone były przez Ewę Jakubik, nauczycielkę muzyki z Prostyni. Na zajęciach ćwiczono utwór "Oda do radości" Ludwika van Beethovena - 7 osób grało na gitarze, 4 na dzwonkach, 1 na flecie i 2 na instrumentach perkusyjnych.
Zajęcia kulinarne odbywały się w specjalnie przygotowanej do tego sali, pod opieką Pani Anny Ferenc i jej dwóch pomocników z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej. Uczniowie uczyli się jak wykonać carving czyli piękną dekorację stołu z wykorzystaniem tylko owoców i warzyw. Na warsztatach przygotowano tzw. "palmy", które składały się z podstawy wykonanej z ogórka, pnia z marchwi i liści z papryki. Wszystko to udało im się zrobić za pomocą specjalnych przyrządów do carvingu- noża tajskiego, dłutka, temperówki i foremki.
Grupa plastyczna pod opieką Oksany Żochowskiej (która uczy plastyki w Prostyni) licząca 12 osób wykonała swoje prace kierując się cytatem Johna Stuarta Milla "Natura ludzka nie jest maszyną postawioną do wykonywania wyznaczonej pracy, lecz drzewem, które rośnie i rozwija się zgodnie z dążeniem sił wewnętrznych, które czynią ją żywą istotą". Początkowo prace przedstawiały drzewa odnoszące się do danych haseł (miłość, pieniądze, zdrowie i inne), następnie każdy uczestnik wykonał własną gałązkę według najważniejszych życiowych wartości. Wszystkie gałązki zostały włączone w jedno "drzewo życia".
Warsztaty aktorskie poprowadziła Joanna Voss, aktorka z Warszawy. Na rozgrzewkę uczniowie wykonali kilka ćwiczeń fizycznych, a następnie uczyli się poprawnego oddychania i artykułowania tekstu. Po obsadzeniu ról rozpoczęły się przygotowania do inscenizacji "Rzepki". Dla uczestników zostały przygotowane rekwizyty, maski i kostiumy poszczególnych postaci. Na zajęciach panowała przyjemna i wesoła atmosfera, a plastycznie przedstawione problemy z wyrwaniem rzepki ogromnie rozbawiły widzów.
Zajęcia taneczne prowadzone były przez Katarzynę Bujakowską (choreografkę), która pragnęła wykorzystać wyczucie rytmu u młodzieży oraz wzbudzić u nich większe zainteresowanie tańcem. Choreografia nawiązywała do klimatów afrykańskich. Uboga scenografia nie była ograniczeniem dla tancerzy, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonali "Waka Waka" Shakiry i zostali bardzo ciepło przyjęci przez publiczność.
Uczestnicy warsztatów wokalnych prowadzonych przez Grażynę Długoborską z SP 2 przygotowali piosenkę "Dłonie" z repertuaru Majki Jeżowskiej. Ta piosenka, którą wszyscy znamy ze szkoły podstawowej, jest wspomnieniem przeżytych chwil, a zarazem zachęca do realizowania swoich marzeń.
Podczas warsztatów chemicznych prowadzonych przez Paulinę Krzyczkowską (doktorantkę z Uniwersytetu Warszawskiego) uczniowie wykonali wiele interesujących doświadczeń chemicznych m.in.: pozyskiwanie różnych kolorów roztworów za pomocą suchego lodu i innych produktów. Statywy, kolby, zlewki, i probówki stwarzały atmosferę prawdziwego laboratorium, a wypełzający powoli z cylindra różowy, pieniący się wąż przypominał, jak widowiskowym przedmiotem może być chemia.
Oprawę medialną przygotowała grupa reporterów pod opieką Hanny Chromińskiej. Serwis fotograficzny oraz relację z imprezy przygotowali: Aleksandra Jakubik i Mateusz Sobotka z SP w Prostyni, Martyna Bednarczyk i Bartłomiej Gago z PG w Prostyni, Izabela Kraszewska, Weronika Padewska i Wiktoria Zatorska z SP 2, Kinga Baczewska, Aleksandra Pecio, Martyna Rukat, Karol Sapiecha, Katarzyna Szczęsna i Dominika Wojtkowska z PG 2.
Warsztaty były dla wszystkich czasem bardzo intensywnej, owocnej pracy i z pewnością przyczyniły się do odkrycia nowych talentów. Pokazały także, że młodzież w naszej gminie bardzo potrzebuje takich zajęć i z niecierpliwością czeka na dalszy rozwój projektu "Każdy uczeń ma talent - ale jaki?".
Zdjęcia Hanna Chromińska
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.