PKN ORLEN uczcił Międzynarodowy Rok Chemii (IYC 20011) przygotowując autorski program edukacyjny "Lekcja Chemii". W ponad 500 gimnazjach zostały przeprowadzone specjalne zajęcia poświęcone tematyce pozyskania, przerobu i wykorzystania ropy naftowej. Prawie 22 000 uczniów miało okazję dowiedzieć się skąd pochodzi ropa naftowa, jak się ją pozyskuje, jak wygląda proces destylacji i produkty, a także poznać znaczenie ropy naftowej oraz jej produktów pochodnych w codziennym życiu. Program "Lekcja Chemii" został nagrodzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Tygodnik Społeczno-Oświatowy Głos Nauczycielski za wysoki wkład w proces edukacji i wychowania polskiej młodzieży. W roku 2012 pod hasłem "Poczuj chemię" jest realizowana druga edycja "Lekcji Chemii".
Uczniowie wszystkich trzech gimnazjów w gminie Małkinia Górna mieli okazję na kilka sposobów "poczuć chemię" w trakcie lekcji przeprowadzonych 23 listopada br. W ciągu trzech godzin lekcyjnych 25 uczniów z PG 1 (pod opieką pp. B. Nadany i J. Sławińskiej), 32 uczniów z PG w Prostyni ( pod opieką pp. K. Gąsior i O. Żochowskiej) i 43 uczniów z PG 2 (pod opieką pp. A. Brodzikowskiej i B. Krasuskiej) pogłębiło wiedzę o fizycznych i chemicznych właściwościach ropy naftowej, jej występowaniu, wydobywaniu, transporcie, cenie, przeróbce i produktach ropopochodnych. O lekką i przystępną formę przekazywania informacji zadbali prowadzący zajęcia Paulina Wiśniewska i Lucjan Staszewski oraz Petro z Europy - bohater prezentacji multimedialnej.
Wszyscy zobaczyli na własne oczy budowę łańcuchów węglowodorowych i ich przekształcanie (znaczenie słowa "izomer" przestało być tajemnicą), poznali zapach ropy naftowej i produktów destylacji mieszaniny alkoholi, dostrzegli też jak w czasie destylacji następuje oczyszczanie produktów.
Zajęcia miały charakter interaktywny - wiedzą na temat różnych aspektów historii i zastosowania ropy naftowej mogli błysnąć także uczniowie. Najaktywniejsi "czujący chemię"" uczniowie otrzymali upominki od PKN ORLEN, a do wszystkich adresowane są słowa, którymi określił ideę projektu Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy PKN ORLEN ds. Marketingu:
"Mam nadzieję, że uda nam się przynajmniej wśród części uczniów biorących udział w naszych zajęciach zaszczepić chemicznego bakcyla, na tyle skutecznie, że część z nich zwiąże swoją przyszłość zawodową z tą niezwykle interesującą i rozwojową dziedziną nauki - Od jakiegoś czasu rodzice dzieci w wieku gimnazjalnym, zauważają, że ich pociechy tracą zainteresowanie przedmiotami ścisłymi. Obserwację tą potwierdzają także nauczyciele różnych szkól. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom jak "Poczuj chemię" wspólnie uda nam się odwrócić ten trend. To dla nas ważne, bo właśnie spośród absolwentów kierunków technicznych rekrutujemy większość zatrudnionych w naszej firmie."
Komentarze
Dodano: 25 listopada 2012 21:27, (gracjan)
trzeba mieć mózg, henin syn cały czas poszukuje
Dodano: 26 listopada 2012 00:46, (hehehehe)
Ten jeden to niezły rogacz widzę.
Dodano: 26 listopada 2012 16:26, (gracjan)
chemia nie jest nudna, wyścig F1 wygrał przciętny zawodnik, jakiś tam nimiec,wszyscy widzą, że najlepszy jest ALOnSO
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.