Zbliżający się okres świąteczno-noworoczny przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, nasilenia występowania zjawisk patologicznych oraz wzmożonej aktywności grup przestępczych. Bezpośredni wpływ na liczbę zdarzeń drogowych ma wzmożony ruch pojazdów i pieszych. Ponadto, zmienne o tej porze roku warunki atmosferyczne stawiają wymóg zachowania szczególnej ostrożności zarówno przez kierujących, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, często poruszających się nieprawidłową stroną drogi, poboczem, bądź nieoświetlonymi rowerami. Okres ten sprzyja również nasilaniu się zjawiska przestępczości w zakresie nielegalnego pozyskiwania choinek i stroiszu z obszarów leśnych, kradzieży drzewa oraz kłusownictwa leśnego.
Świąteczna "gorączka zakupów" w sklepach to okazja dla złodziei, dlatego pamiętajmy, aby: nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie i na widoku (na ladzie sklepowej, itp.). Posiadaną gotówkę najlepiej schować w kilku miejscach - zabezpieczanych guzikiem lub zamkiem. Płacić odliczoną gotówką, bez zbytecznego pokazywania rzeczywistej zawartości portfela. Unikać ostentacyjnego chowania portfela w określone miejsce. Zwracać uwagę na osoby stojące w kolejce przed i za wami, a zakupy trzymać blisko siebie. W tłoku podczas podróży lokalnymi środkami transportu wykazywać się czujnością i zainteresowaniem otoczenia wokół i unikać zwłaszcza tzw. sztucznego tłoku.
Wiele osób ograniczy zakupy do kupna prezentów. Wyjadą na Święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystują natomiast kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm i monitoring. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Musimy zrobić wszystko by bezpiecznie dojechać do celu i bezpiecznie powrócić. Należy zatem wcześniej właściwie przygotować auto do zimy. Na szczęście wymiana opon na zimowe dla dużej części kierowców stała się już normą. Droga hamowania, przyczepność nawet tych najgorszych zimowych są zdecydowanie lepsze niż najlepszych tzw. opon wielosezonowych. Bezpieczeństwo jazdy w zimę to także odpowiedni styl jazdy, dalece rozwinięta umiejętność przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest zawsze kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Mimo, że to święta, mimo, że doskonała okazja do świętowania z najbliższą rodziną, siadając za kierownicą pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni.
W pogoni za świątecznymi prezentami, nie możemy zapomnieć o tych podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane wyżej rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy, więc wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.
zdjęcie:http://www.sxc.hu/photo/687857
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.