Dla większości Polaków Wigilia to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku. Kolacja tego dnia, to dawniej uczta obrzędowa. Niewątpliwie chrześcijańska, jednak doszukać się w niej można również śladów zwyczajów pogańskich. W tym czasie, zarówno Słowianie, jak i Rzymianie obchodzili święta solarne, związane z przesileniem zimowym.
Rzymianie wzajemnie wybaczali sobie winy oraz zjednywały się stany. 24 grudnia poganie obchodzili święto zmarłych. Pozostałością po tym w Wigilii są typowe elementy zaduszne - rozpoczęcie wieczerzy po zmierzchu, zakaz wykonywania jakichkolwiek prac czy wreszcie typowe potrawy z uczt zadusznych. Jeszcze przed stu laty, wolne miejsce przy stole przeznaczone było dla zmarłych, dziś eufemistycznie mówi się o nieznajomym wędrowcu.
Może i nie drzemie już w nas wiara przodków, ale czujemy, że Wigilia, to czas niezwykły, tajemniczy, gdy niebo łączy się z ziemią, gdy dzieją się rzeczy przeciwne naturze, gdy "ogień krzepnie, blask ciemnieje...". W takich chwilach warto sobie uświadomić, że nie przybyliśmy znikąd.
Wesołych Świąt
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.