Jest bezpieczniej - twierdzą policjanci

Dodano: 1 lutego 2013 11:53, Autor: Artur Jasiński

Brawurowe pościgi, zatrzymania handlarzy i producentów narkotyków, tysiące wykroczeń drogowych - ostrowscy policjanci podsumowali rok pracy.
31 stycznia, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się odprawa roczna Komendy Powiatowej Policji z udziałem pierwszego zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - mł insp. Markiem Świszczem.

W odprawie udział wzięli najwyżsi urzędnicy powiatu - starosta Zbigniew Kamiński, gmin - wójtowie i burmistrzowie oraz przedstawiciele policji - komendant insp. Andrzej Choromański, jego zastępca podinsp. Jan Kudlak, a także policjanci i naczelnicy poszczególnych komórek z rejonu powiatu.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Komendant Powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej - st. bryg. mgr inż. Józef Warchoł, Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP - druh Andrzej Wyszogrodzki oraz wicedziekan ks. kan. mgr Marek Gruda.

Celem odprawy było podsumowanie działań Policji w roku 2012 oraz przedstawienie celów na rok obecny.

Zgodnie z harmonogramem jako pierwszy głos zabrał naczelnik Wydziału Kryminalnego - podinsp. Andrzej Kurowski. W swoim wystąpieniu przedstawił działania pionu kryminalnego, jego osiągnięcia oraz zobrazował zestawienie porównawcze z rokiem 2011. W roku ubiegłym pion kryminalny dokonał przejęcia blisko 2kg marihuany i innych środków odurzających, których łączna wartość na czarnym rynku wynosi około 180tys. zł.

Sukcesy policji w ubiegłym roku.

Zastępca komendanta podinsp. Jan Kudlak wymienił największe sukcesy służby kryminalnej w 2012 roku. Wśród nich znalazło się zatrzymanie nieletniego, który według ustaleń policji dopuścił się kradzieży 16 pojazdów. Osoba ta, decyzją sądu rodzinnego, została umieszczona w ośrodku izolacyjnym w okolicach Lublina.
Kolejnym osiągnięciem było ujawnienie kompletnej linii produkcyjnej odzieży z podrabianymi znakami towarowymi, usytuowanej w pomieszczeniach podpiwniczenia budynku mieszkalnego na terenie Ostrowi Mazowieckiej. Policjanci zlikwidowali także przydomową plantację konopi indyjskich, usytuowaną w mieszkaniu młodego mieszkańca miasta.

Niebezpieczna służba dla dobra obywateli.

Nie obyło się również bez brawurowych akcji. W listopadzie ubiegłego roku, policjanci ustalili sprawców napadu rabunkowego na jednego z mieszkańców gminy Ostrów Mazowiecka. W miejscowości Prosienica na DK8 funkcjonariusze usiłowali zatrzymać jednego z podejrzanych, podróżującego pojazdem osobowym marki Volkswagen Vento. Sprawca usiłując zbiec, został zablokowany przez nieoznakowany radiowóz funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego. Desperacja podejrzanego była tak ogromna, że chcąc uniknąć zatrzymania, uderzył w radiowóz spychając go wprost pod zestaw ciężarowy, kierowany przez obywatela Kazachstanu. W wyniku zderzenia policjanci doznali obrażeń. Przed katastrofą uratowała ich skrzynia paletowa zamontowana pod naczepą, od której odbili się, uderzając następnie w samochód ściganego, tym samym spychając go na pobocze drogi. W toku dalszych czynności z 3 zatrzymanymi osobami (w tym jednej nieletniej) udowodniono im m.in. 12 włamań do domów jednorodzinnych na terenie Ostrowi Mazowieckiej.

REKLAMA



Wydział Ruchu Drogowego wsparty przez technikę.

W dalszej części głos należał do Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Ewy Dmochowskiej, która przedstawiła konkretne dane dotyczące pionu drogowego. W roku 2012 na wyposażeniu Wydziału Ruchu drogowego znajdowały się 4 pojazdy osobowe w tym jeden nieoznakowany z wideorejestratorem, 2 motocykle, 4 AlcoSensory oraz 4 ręczne mierniki prędkości.
Nowością są 3 przyrządy AlcoBlow, pozwalające przebadać w krótkim czasie bardzo dużą ilość kierowców pod kątem trzeźwości. Kolejną nowiną jest laserowy przyrząd do mierzenia prędkości pojazdów o zasięgu aż do 1000m.

Liczbowe podsumowanie działań Wydziału Drogowego.

W roku ubiegłym policja powiatu ostrowskiego zanotowała 790 zdarzeń zagrożeń ruchu w tym 90 wypadków. 20 osób poniosło śmierć, a 99 było rannych. Łącznie funkcjonariusze skontrolowali 10tys. kierujących, w tym 7630 kierowców pod kątem zawartości alkoholu, a liczba zatrzymanych nietrzeźwych wyniosła 499 osób. Ujawniono 8719 wykroczeń w tym 5989 za nadmierną prędkość. Zaskakująca jest ilość wykroczeń pieszych, których zanotowano aż 771.

Prewencja.

Efekty działań pracy Wydziału Prewencji przedstawił naczelnik asp. szt. Piotr Góralczyk. Zwrócił uwagę na fakt, że dzięki reorganizacji komórek wzrosła liczba służb patrolowych. Wzrósł także wskaźnik funkcjonariuszy czynnych służbowo. Po części przyczyniło się do tego odmłodzenie zespołu prewencji. Obecnie znajdują się w nim tylko 3 osoby ze stażem powyżej 15 lat służby, podczas gdy pozostali odbyli mniej niż 10 lat.

Kolejną sprawą wartą wspomnienia jest średni czas reakcji. W roku 2012 na terenie miejskim wyniósł on 7 minut (z zakładanych 9) oraz na terenie wiejskim 12 minut (z zakładanych 15).

Co 6 sprawca złapany na gorącym uczynku.

Jak zaznaczył asp. szt. Piotr Góralczyk, działania funkcjonariuszy stają się coraz bardziej efektywne. Prawie co szósty przestępca jest schwytany na miejscu, a wśród 7 przestępstw najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa, wskaźnik natychmiastowej wykrywalności plasuje się na poziomie 34 procent. W ubiegłym roku policjanci poza działalnością operacyjną angażowali się również w liczne działania profilaktyczne. Organizowali kampanie społeczne, spotkania o tematyce zabezpieczeń dóbr z obywatelami (w szczególności seniorami) oraz właścicielami sklepów i stacji paliw.

Bezpieczeństwo i przemoc w rodzinie.

Według danych przedstawionych na odprawie, na pytanie "Czy spacerując w swojej okolicy czujesz się bezpiecznie?" 63% obywateli odpowiedziało twierdząco. Natomiast 51% mieszkańców powiatu ostrowskiego służby prewencyjne ocenia dobrze. W roku 2012 Wydział Prewencji zanotował 236 przypadków przemocy w rodzinie z czego 72% to przemoc fizyczna bądź psychiczna. Około 30% przypadków to przemoc wobec mężczyzn. Natomiast wśród osób stosujących przemoc po alkoholu mężczyźni stanowią 97% przypadków.

Powiat ostrowski bezpieczniejszy.

- Z roku na rok uważam, że powinno być jeszcze lepiej - mówił komendant Andrzej Choromański w swoim podsumowaniu do zgromadzonych na odprawie. Od 2007 roku przez 5 lat maleje liczba przestępstw, choć rok 2012 był bardzo trudny, gdyż w jednym z miesięcy podwoiła się liczba przestępstw w porównaniu do lat ubiegłych. Jak zaznaczył w swoim podsumowaniu, zagrożenie zostało wyeliminowane, a sprawcy osadzeni w ośrodkach izolacyjnych. Zdaniem komendanta, bardzo istotny jest kontakt i współpraca policji z mieszkańcami oraz służbami zewnętrznymi. Wyraził swoje podziękowanie służbom m.in. Ochotniczej Straży Pożarnej za wszelką pomoc w działaniach służących dobru obywateli.

Dzielnicowy jest jak Yeti...

W kończącym odprawę wystąpieniu, zastępca mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Marek Świszcz, nawiązując do odpowiedzialności policji wobec obywatela powiedział: - Nasza służba to Służba przez duże "S". Zaznaczył, że należy wyciągać wnioski ze wszystkich przedstawionych materiałów. Wyraził zadowolenie z faktu, że każda komórka zaprezentowała cele na rok bieżący bazując na zdobytych i przetworzonych informacjach. Wspomniał również o debatach, które to zostają organizowane w powiecie ostrowskim już nie tylko na szczeblu powiatowym, ale także gminnym, co jest pierwszą tego typu sytuacją w skali całego garnizonu. Kolejną poruszoną kwestią był kontakt obywatela z dzielnicowym. Na przeprowadzonej wcześniej debacie powiatowej padł wniosek, że "Dzielnicowy jest jak Yeti - wszyscy o nim słyszeli, a nikt go nie widział". Realizując postulat poprawy współpracy, każdy dzielnicowy otrzymał telefon komórkowy, w celu szybszego i sprawniejszego kontaktu z mieszkańcami.
Jako społeczeństwo wyrażamy nadzieję, że owocna praca przedstawiona na tej odprawie, będzie mieć realne odzwierciedlenie w poprawie bezpieczeństwa wokół nas.

Podsumowanie pracy pionu kryminalnego przez podinsp. Andrzeja Kurowskiego.

Podsumowanie Służby kryminalnej przez podinsp. Jana Kudlaka.

Podsumowanie pracy pionu ruchu drogowego przez nadkom. Ewę Dmochowską.

Podsumowanie pracy pionu prewencji przez asp. szt. Piotra Góralczyka.

Zmiany organizacyjne w powiecie - prezentacja.

Podsumowanie pracy jednostki przez komendanta insp. Andrzeja Choromańskiego.

Przemówienie starosty Zbigniewa Kamińskiego.

Podsumowanie pracy jednostki przez I Zastępcę Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Marka Świszcza.

Uhonorowanie Prezesa Oddziału Powiatowego Związku OSP - druha Andrzeja Wyszogrodzkiego za dotychczasową współpracę i pomoc.

Zobacz również

Środowisko policyjne dzieciom

28 stycznia 2013, Adrian Paszczyk

W piątek w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Zuzeli odbyło się spotkanie choinkowe zorganizowane przez stowarzyszenie "Rodzina Policyjna".

Z kroniki policyjnej

25 stycznia 2013, Adrian Paszczyk

Przeczytaj wybrane wydarzenia "z kroniki policyjnej", które miały miejsce na terenie powiatu ostrowskiego w dniach od 22 do 24 stycznia.

Nie miał prawa jazdy w dodatku był pijany

22 stycznia 2013, Adrian Paszczyk

18 stycznia ostrowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który kierował samochodem nie mając do tego uprawnień, ponadto był pijany.

Komentarze

Dodano: 1 lutego 2013 17:44, (katastrofa)

Policja czuje się bezpieczniej? Szkoda że nie obywatele. Jak w ogóle można pisać takie bzdety?!? Sugerujcie się dalej statystykami, łapcie rowerzystów, unikajcie bójek, problemów i złodziei. Oby tak dalej

 

Dodano: 1 lutego 2013 18:13, (annamaria)

Bezpieczniej??!! To chyba jakiś żart...poparzcie co się w koło dzieje i zastanówcie się jeszcze raz zanim napiszecie coś tak głupiego..

 

Dodano: 1 lutego 2013 18:56, (krzysb)

Rowerzystę po piwie to napewno złapią i już jeden przestępca więcej a wrazie włamania czy innego zdarzenia kryminalnego to najlepiej nie zgłaszać bo mała szkodliwość czynu lub nie odpowiednie zabezpieczenia po co psuć statystyki.

 

Dodano: 1 lutego 2013 19:25, (czessio)

Dobre bajki :P

 

Dodano: 1 lutego 2013 19:47, pijaczek (pijaczek)

No tak,liczba złapanych na gorącym uczynku "przestępców" jest duża bo to są głównie rowerzyści oraz "bandyci", którzy popełnili przestępstwa skarbowe.
PS. Tak w ogóle to ko_menda w piątki w godzinach od 20-tej do 3-ej nad ranem pracuje?
Ostatnio też taka szara Renia o nr rej.WGR.... stała w kopercie dla inwalidów pod kerfiurem , pewnie szary obywatel dostał by za takie postępowanie mandat,oczywiście zasłużony,a sobie jaki wypisaliście?


 

Dodano: 1 lutego 2013 19:58, (frezer)

jest bezpieczniej!-twierdzi policja
a może przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców czy czują się bezpiecznie ?
jeśli wyniknie z ankiety że czujemy się bezpiecznie to dopiero sobie gratulować!!!!!!!!!!

 

Dodano: 1 lutego 2013 21:06, (serad)

taa co rok to samo..propaganda sukcesu

 

Dodano: 2 lutego 2013 08:05, (taddar5)

DLACZEGO TYLKO O SUKCESACH GDZIE MOWA O WAZNYCH SPRAWACH KTÓE UMOZONO

 

Dodano: 3 lutego 2013 10:12, (jadrus)

Ha ha ha mamo chwala nas a kto my mame a mama nas :):):)

 

Dodano: 5 lutego 2013 13:49, (abcd)

http://www.kwp.radom.pl/?id=166 tu są fakty wprawdzie zatrzymało się na 2011 ale optymizmu brak rośnie

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]