Inicjatorem i moderatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej inspektor Andrzej Choromański. Komisariat Policji w Małkini obsługujący m. in. gminę Andrzejewo reprezentowała jego Komendant podinspektor Ewa Ruszkowska. W spotkaniu uczestniczył również st. aspirant Karol Żach. Środowisko gminne reprezentowane było m.in. przez Wójta gminy Andrzejewo Michała Rutkowskiego, radnych, sołtysów oraz mieszkańców Andrzejewa i innych sołectw.
Merytoryczną część debaty o bezpieczeństwie publicznym poprzedziło omówienie przez Komendanta Policji w Małkini zadań realizowanych w pionie kryminalnym i w pionie prewencji oraz przedstawienie dynamiki wzrostu bądź spadku przestępczości w poszczególnych jej kategoriach, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw zgłoszonych przez mieszkańców gminy Andrzejewo. W oparciu o przedstawione dane dotyczące przestępczości można zauważyć pewną tendencję spadkową najbardziej dotkliwych przestępstw typu pobicia i rozboje, włamania do mieszkań i pomieszczeń gospodarczych, kradzieże pojazdów itp. Ten stan rzeczy był jedną z podstawowych przesłanek zmian organizacyjnych w policji. Komendant Powiatowy Policji powołując się na swoje długoletnie doświadczenie zawodowe, zdecydowanie bronił swojej decyzji o likwidacji posterunków na rzecz punktów przyjęć, której przeciwne były samorządy. Zapewniał, że wbrew obiegowej opinii iż likwidacja posterunków obniży poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, paradoksalnie bezpieczeństwo to zwiększy się bowiem większa ilość patroli policyjnych będzie przemieszczać się po terenie powiatu. Konsekwencją takiego trybu pracy policji ma być skrócenie przeciętnego czasu dotarcia patrolu policji wezwanego do zdarzenia. Przysłuchując się pytaniom i odpowiedziom , im bliżej było końca debaty tym wyraźniej wyczuwało się consensus omnium wobec decyzji podjętej przez Komendanta Powiatowego Policji. Większość osób zabierających głos w debacie wyrażała jednak żal, że Komendant podejmując decyzję o likwidacji Posterunku Policji w Andrzejewie nie docenił zaangażowania samorządu i środków finansowych wyłożonych przez gminę na wspieranie bieżącej działalności policji, a zwłaszcza na stworzenie jej godziwej bazy lokalowej.
Niektórzy rozmówcy, którzy kontestowali decyzje Komendanta, oczekują , że ta właśnie baza lokalowa może będzie asumptem do powrotu policji w Andrzejewie , gdyby reorganizacja się nie sprawdziła. Debata zakończyła się zbliżeniem stanowiska obu stron i deklaracją dalszej współpracy.
Źródło: Urząd Gminy Andrzejewo
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.