Znaczący spadek interwencji zanotowano w przypadku miejscowych zagrożeń 587 w roku 2011, przy 488 w roku 2012. W roku ubiegłym odnotowano także 3 fałszywe alarmy, to tyle samo co w 2011 roku.
Zagrożenie pożarowe powiatu ostrowskiego związane jest przede wszystkim z prowadzoną działalnością gospodarczą zarówno w dużych zakładach przemysłowych jak również małych zakładach produkcyjnych i usługowych. Szczególnie w tych ostatnich występują przypadki użytkowania obiektów niezgodnie z przeznaczeniem. Dążenie do osiągania korzyści ekonomicznych nie zawsze jest zgodne z obowiązującymi przepisami co w większości dotyczy przeróbek instalacji elektrycznej i grzewczej oraz przekształcenia mieszkań na magazyny.
Ponadto dekapitalizacja instalacji elektrycznych i ogrzewczych, pogarszający się stan techniczny budynków zwiększa stan zagrożenia pożarowego. Należy również podkreślić, że nowym elementem tego zagrożenia jest fakt podłączenia stałej sieci gazowej (gaz ziemny) co potencjalnie stwarza przy niesprawnej instalacji lub niewłaściwej eksploatacji możliwość powstania wybuchu i pożaru.
Bezpośrednio z zagrożeniem pożarowym obiektów związane jest bezpieczeństwo ludzi w nich przebywających. Dotyczy to szczególnie obiektów użyteczności publicznej i zbiorowego zamieszkania. Wzrost zagrożenia pożarowego związany jest również ze spadkiem dyscypliny społecznej co przejawia się między innymi przypadkami wypalania traw na posesjach, często wymykających się spod kontroli wypalających.
Na przestrzeni ostatnich 18 lat liczba zdarzeń, w których interweniuje straż pożarna stale rośnie. W samej Ostrowi Mazowieckiej w stosunku do roku 2010 zdarzeń związanych z pożarem przybyło 40. Największy wzrost pożarów odnotowano jednak w Małkini Górnej, gdzie w 2010 roku strażacy interweniowali 30 razy, w 2011 interwencji było 42, natomiast w roku ubiegłym nastąpił drastyczny wzrost do 108 interwencji.
Na terenie miasta Ostrów Mazowiecka znajduje się 60% potencjału przemysłowego powiatu i jest największym ośrodkiem przemysłowym. Są to min.: fabryka mebli FORTE, zakłady ZURAD produkujące urządzenia radiolokacyjne, fabryka koncentratów spożywczych KRÜGER, MIWEX, Spółdzielnią Mleczarską Ostrowia; zakłady tworzyw sztucznych ALPLA; SCHNEIDER zajmująca się techniką samochodową i kontenerową, Natur Produkt PHARMA produkująca kosmetyki i farmaceutyki. Drugą miejscowością pod względem wielkości potencjału przemysłowego jest Małkinia Górna. Znajduje się tam, powstała na bazie ZWAC-U fabryka wełny mineralnej ROCKWOOL.
Ogółem teren powiatu ostrowskiego obejmuje 1218 km2 , a liczba mieszkańców wynosi ok.75,4 tyś. gęstość zaludnienia wynosi zaś 61,9 osób/km2
Poniżej zdjęcia pożarów, do których doszło w 2012 roku na terenie powiatu ostrowskiego.
Źródło: KP PSP Ostrów Maz., Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.