Na terenie powiatu ostrowskiego w tym roku przeprowadzono 10 debat społecznych. Celem spotkań było przede wszystkim zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa z uwzględnieniem 7 kategorii przestępstw (kradzież, kradzież z włamaniem, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, rozboje, bójka lub pobicie, kradzież samochodu), zapobieganie przemocy w rodzinie, poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i w miejscu publicznym, oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Debaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności, czego dowodem jest ilość mieszkańców obecnych na spotkaniach. Gminą, która uzyskała najwyższą frekwencję była gmina Nur - 116 osób, kolejno Ostrów Mazowiecka - 71 osób, Wąsewo - 49 osób, Andrzejewo - 47 osób. W pozostałych gminach liczba uczestników wahała się pomiędzy 30-40 osób. Łącznie debaty zgromadziły około 470 mieszkańców powiatu.
Wszyscy uczestnicy debat otrzymywali do wypełnienia anonimowe ankiety, które posłużyły do oceny bezpieczeństwa, sporządzenia statystyk oraz oceny zadowolenia z tego typu akcji.
Według zgromadzonych przez organizatorów informacji można zauważyć że przeważająca większość uczestników to osoby w wieku między 59 a 30 rokiem życia. W 37% były to osoby z wyższym wykształceniem, jednak ja zauważył Komendant Powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej insp. Andrzej Choromański, aktywny udział w spotkaniach brali także ludzie bardzo młodzi, którzy także zwracali uwagę na ważne problemy dotyczące ich miejsc zamieszkania.
Z informacji zebranych podczas ankiet wynika, że mieszkańcy najbardziej najbardziej boją się kradzieży, włamań i brawurowo jeżdżących kierowców.
Tematem, poruszanym podczas każdej z tych debat był problem kontaktu z dzielnicowym. Uczestników debat poinformowano o możliwości nawiązania szybkiego kontaktu poprzez telefon komórkowy, który posiada już obecnie każdy dzielnicowy. W każdej z gmin powtarzały się problemy dotyczące między innymi infrastruktury drogowej, alkoholu czy pomocy osobą starszym.
Na koniec wójtowie gmin oraz starosta odebrali dyplomy z rąk mł. insp. Rafała Batkowskiego i insp. Andrzeja Choromańskiego z podziękowaniami za wsparcie rzeczowe i organizacyjne w przeprowadzeniu debat społecznych.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.