W tegorocznej edycji nagrodę zdobył Miód Lipcowy Mirosława Pędzicha z Ostrowi Mazowieckiej, Pstrąg Nadbużański Wędzony Andrzeja Sosińskiego z miejscowości Ołtarze-Gołacze, gmina Nur, oraz Ser Mocek z Krowy Polskiej Anity Mierzejewskiej z Wiśniewa. Były to najlepsze produkty w kategoriach miód i przetwory mięsne w grupie producentów indywidualnych.
- Regionalna, często ekologiczna żywność cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Dlatego chętnie promujemy to, co wytwarzają lokalni producenci. Chcemy, by byli znani nie tylko w swojej okolicy, by rozpowszechniali bogactwo regionalnej kuchni. I wiem, że dzięki naszemu konkursowi wiele osób mobilizuje się do odtworzenia zapomnianych już smaków mazowieckich potraw - powiedział marszałek Adam Struzik. - Trzeba zaznaczyć, że w tegorocznej edycji poziom był wyrównany. Wszystkie wyroby prezentowały wysoką jakość produkcji. To miłe, że tradycja kulinarna na Mazowszu jest tak żywa.
Opisy produktów pod poniższymi zdjęciami.
Miód lipcowy (laureat w kat. Miody) jest pozyskiwany w gospodarstwie pana Pędzicha od 26 lat. W początkowym okresie było to jego hobbystyczne zajęcie. Obecnie posiada on 50 uli rozmieszczonych w Wiśniewie, Kozikach i lasach państwowych w okolicach Nagoszewki.
Miód lipcowy posiada barwę ciemną, z zielonymi refleksami, po skrystalizowaniu kolor złotawy. Charakteryzuje się zdecydowanym, ostrawym i jednocześnie lekko słodkawym smakiem.
Pozyskiwany jest w pasiekach rozmieszczonych na obrzeżach wiosek znajdujących się na obszarze Puszczy Białej, przy okazji ostatniego miodobrania i układania gniazd na zimę. Z uwagi na słabe pożytki miodu pozyskuje się niewielkie ilości.
Pszczoły wytwarzające ten miód zbierają nektar głównie z koniczyny białej (pochodzącej z użytków zielonych), z chwastów w zbożach ozimych - rosnących głównie w życie (m.in. z chabru, bławatków), a także z występujących przy drogach wiejskich lip. W miodzie może znajdować się niewielka ilość spadzi liściastej.
Miód lipcowy odznacza się zmniejszoną w stosunku do polskich norm zawartością wody oraz właściwościami leczniczymi.
Producent: Mirosław Pędzich z Ostrowi Mazowieckiej
Pstrąg nadbużański (laureat w kat. Przetwory mięsne / produkty pochodzenia zwierzęcego) to wędzona patroszona ryba z głową i płetwami o brązowozłotej barwie. Pstrąg pochodzi z gospodarstwa własnego pana Sosińskiego. Potrawa ma miękką konsystencję, a płaty oddzielają się od kręgosłupa i ości. Charakteryzuje się delikatnym smakiem mięsa rybiego z wyczuwalną nutą ostrości, czosnku oraz ziół. Specjalny sposób wędzenia pstrąga daje mu aromat jałowca i dymu.
Do zalewy, w której ryba jest przygotowywana do wędzenia, dodawana jest odpowiednia proporcja ziół i przypraw (majeranek, tymianek, bazylia, lubczyk, szałwia, liść laurowy, cukier, pieprz czarny i ziołowy, ziele angielskie, czosnek, ziarna jałowca).
Producent: Andrzej Sosiński z Ołtarzy-Gołaczy (gm. Nur, pow. ostrowski)
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Komentarze
Dodano: 19 kwietnia 2013 18:12, (kapusta)
Gratulacje !!!
Miodek mniam, pstrągi mniam - wszystko smaczne i zdrowe - sukces polskiej gospodarki murowany !!!
Dodano: 19 kwietnia 2013 18:14, (kapusta)
Lura marszałka województwa też bardzo smaczna. Tyle, że bardzo wodnista chyba. O nie przepraszam to "luru marszałka województwa" - a co to jest luru?
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.