Udział profesjonalnych ornitologów i wybitnych fotografów przyrody oraz udostępnienie przez organizatorów specjalistycznego sprzętu do obserwacji przyrody, z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze grono uczestników. O wielkim zainteresowaniu świadczy fakt, iż w Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych wzięło dotychczas udział ok. 4 tys. osób.
Jak co roku konferencja składała się z dwóch części - wykładowej i terenowej. Jednakże,
z faktu rozpoczęcia drugiego dziesięciolecia swojej działalności, organizatorzy postanowili zmodernizować nieco formułę projektu.
Pierwszy raz w jedenastoletniej historii swojego istnienia Ostrowskie Spotkanie Ornitologiczne w całości odbyło się w miejscowości Brok. Nie była to jedyna zmiana na jaką zdecydowali się organizatorzy. Konferencja rozpoczęła się od warsztatów terenowych przeprowadzanych nad Bugiem. Po części praktycznej, uczestnicy udali się do pobliskiego ośrodka agroturystycznego "Binduga" na część teoretyczną.
Dotychczas wykłady przeprowadzane były na początku Spotkań Ornitologicznych
w ostrowskim Miejskim Domu Kultury, po czym konferencja przenosiła się nad rzekę Bug
w okolice wsi Morzyczyn.
Nikt nie mógł czuć się rozczarowany przeprowadzonymi wzdłuż wału na Bugiem warsztatami. Piękne wiosenne słońce oraz liczba gatunków ptaków jaką udało się zaobserwować robiła wrażenie nie tylko na miłośnikach ornitologii. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła obserwacja prawdziwego "króla" polskich ptaków - orła bielika. Ptak dumnie prezentował swoje wdzięki, przez blisko 20 min dał się podglądać uczestnikom spotkania. Sporo emocji, głównie wśród młodszej części osób, wzbudziła pływająca
w wodzie sarna. Przewodnicy zwrócili uwagę na "śpiewającego" w oddali słowika oraz wznoszącą się ku niebie czaplę.
Druga część spotkania, czyli część wykładów prowadzonych przez znakomitych przyrodników, również bardzo zainteresowała przybyłą młodzież. Wcześniejsi przewodnicy zamienili się w prelegentów dzielących się z uczestnikami swoją wiedzą i pasją.
Wśród wykładowców znalazła się Natalia Wielechowska z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Paweł Cieśluk, nauczyciel biologii z LO w Ostrowi Mazowieckiej, Rafał Wyszyński, leśniczy z Nadleśnictwa Wyszków, Mirosław Rzępała z TP "BOCIAN" oraz Cezary Pióro, który jest fotografem przyrody.
Warto również wspomnieć o przeprowadzonym konkursie. Każdy uczestnik Spotkania mógł sprawdzić jaką wiedzę wyniósł z konferencji. Zadaniem uczestników było rozpoznanie poszczególnych gatunków ptaków nie tylko na podstawie podanych fotografii, ale również dźwięków jakie wydają. Dla najlepszych organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody.
Pomysłodawcą Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych jest Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Jerzy Bauer. W poprzednich latach był ich organizatorem, a obecnie wspiera je jako wicestarosta.
Więcej zdjęć zobaczysz w galerii:http://www.ostrowmaz.com/galeria/album/15
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.