Święto Flagi wprowadzono 20 lutego 2004 roku zmieniając ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej. Według nowego zapisu flagę powinno się wywieszać z okazji ważnych świąt państwowych lub istotnych dla kraju wydarzeń.
Początkowo polską barwą narodową był karmazyn. W średniowieczu uważany był za najszlachetniejszy z kolorów. Od czasów Powstania Listopadowego z 1830 roku biel oraz czerwień stały się elementem naszej tożsamości narodowej.
Dlaczego biel i czerwień?
Herby Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego składały się właśnie z tych barw. Zarówno polski Orzeł i litewska Pogoń są barwy białej. W herbach widoczne są na czerwonym tle.
Barwy biało - czerwone nosiło Wojsko Polskie w czasie Powstania Listopadowego. Z czasem przyjęły się wśród społeczeństwa i stały się elementem, który łączył Polaków pod wszystkimi zaborami. Biało - czerwona flaga dawała siłę w walce z wrogiem. Dawała również nadzieję polskiej emigracji oraz Sybirakom na powrót do wolnej ojczyzny. Przypominała również, że "Jeszcze Polska nie zginała".
Władze Ostrowi Mazowieckiej również pamiętają o uczczeniu święta. Całe miasto dumnie prezentuje biało - czerwone barwy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.