We wtorek rozpoczynają się matury. Trzymamy za wszystkich zdających kciuki. A żeby nieco pomóc, zapytaliśmy magistra dietetyki - Adama Kuczyńskiego, o to, co warto jeść, by jak najbardziej pomóc własnemu organizmowi w zdaniu egzaminów.
- Jest kilka najważniejszych składników które są potrzebne w diecie dla prawidłowej pracy mózgu. Przede wszystkim węglowodany, a głównie glukoza, są podstawowym paliwem dla mózgu. Ważne jest, aby były to węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, dzięki temu energia będzie uwalniała się powoli i dłużej będziemy czuć uczucie sytości. Wybierajmy ciemne razowe pieczywo, makarony żytnie, ryż brązowy oraz kasze. - radzi Adam Kuczyński z Centrum Dietetycznego.
Bardziej długofalowo patrząc, by zachować sprawność intelektualną na długie lata, warto sięgnąć po są kwasy omeg-3. - Odpowiednia ilość w diecie pozwala zachować sprawność intelektualną na długie lata po maturze. Bogate źródła to: tuńczyk, makrela, łosoś, szprotka, śledź, sardynki. Warto aby znalazły się w diecie maturzysty. - mówi dietetyk.
Kolejny element diety to lecytyna. Dzięki niej poprawia się nasza pamięć. Jej główne źródła to: jajka a głównie żółtko, soja, rzepak, orzeszki ziemne, kiełki pszenicy. Ważne są również produkty bogate w witaminy z gr. B, dzięki którym mózg pracuje szybciej, a przy tym mniej się męczy. Do produktów bogatych w wit. z gr. B należą produkty z pełnego przemiału, gruboziarniste kasze, orzechy, mięso wołowe oraz drobiowe.
- Pamiętajmy również o tym żeby dieta była bogata w produkty będące naturalnymi przeciwutleniaczami, które poprawią odporność w tym stresującym czasie oraz poprawią pracę mózgu. Zaliczamy tu: brokuły, pomidory, warzywa strączkowe, marchew, szpinak, papryka, dynia, jaja, pomarańcze, truskawki, czarne porzeczki. - radzi Adam Kuczyński. - Ważne jest również prawidłowe nawodnienie organizmu, tak więc należy wypić 1,5 litra wody dziennie. Dobrze nawodniony organizm, a przy tym mózg, będzie pracował wydajniej. Będziemy mogli dłużej i wydajniej powtarzać materiał do kolejnych egzaminów. - dodaje.
Pan Adam Kuczyński, dyplomowany dietetyk, podaje również dwa przepisy, które mogą pomóc zdrowo przebrnąć przez okres matur.
Orzeźwiający koktajl, który można wypić rano jeśli nie mamy apetytu przed egzaminem.
Koktajl truskawkowo-jogurtowy: przepis na jedną porcję
- truskawki (może być inny owoc) - 100g
- skórka z pomarańczy starta i sok z pomarańczy - z ? pomarańczy
- jogurt naturalny - 100g
- cukier puder - 1 łyżeczka
Dokładnie miksujemy truskawki, skórkę pomarańczy, sok i jogurt. Wlewamy do szklanki, można udekorować truskawkami lub pomarańczą.
A po egzaminie przyda nam się porządny obiad:
Sałatka z łososia z rusztu
- filet z łososia - 100g
- starta skórka z cytryny
- kilka nasion kminku
- kilka nasion kardamonu
- sok z ? pomarańczy
- sos sojowy - 1 łyżeczka
- miód płynny - 1 łyżeczka
- sałata lodowa - 50g
- pomarańcza - 100g - 1 mała
- mango - 50g
- sól i pieprz do smaku
Rozgrzać małą patelnię. Na gorącą patelnię wrzucić kminek i kardamon. Opiekać kilka sekund, a następnie wrzucić do półmiska. Dodać startą skórkę, sok pomarańczowy, sos sojowy i miód. Doprawić solą i pieprzem. Kawałki łososia ułożyć na półmisku i obtoczyć w sosie. Pozostawić pod przykryciem w marynacie na około 30 min. Rozgrzać piekarnik lub na patelni podpiec łososia. Marynatę wlać do rondla i doprowadzić ją do wrzenia. Sałatę ułożyć na talerzu, na bokach ułożyć kawałki mango i pomarańczy, łososia ułożyć na środku i polać marynatą.
Zdjęcie: sxc.hu
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.