Zajęcia odbywały się w Fundacji Kształcenie i Rzemiosło (Stiftung Bildung & Handwerk) w Paderborn w Niemczech. W czasie pobytu i odbywania stażu uczniowie uczestniczyli w seminariach, spotkaniach i szkoleniach obejmujących zagadnienia z zakresu nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych stosowanych w budowie pojazdów samochodowych, wpływających na poprawę i ochronę środowiska naturalnego.
Realizacja programu szkoleniowego odbywała się w dobrze wyposażonych działach szkoleniowych , gdzie uczniowie mieli do dyspozycji nowoczesne przyrządy, testery i urządzenia diagnostyczne a także najnowsze samochody różnych marek takich jak Audi, BMW, Ford, Volkswagen czy Peugeot.
Zajęcia prowadzili wysoko wykwalifikowani szkoleniowcy prowadzący ćwiczenia na wyższych uczelniach technicznych. Ponadto byli to pasjonaci motoryzacji, którzy potrafili zainteresować młodzież opowiadając różne ciekawe historie związane z samochodami, tak więc bardzo szybko nawiązali kontakt z naszymi uczniami.
W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie Fundacji, młodzież miała zorganizowane wycieczki do zakładów produkcyjnych, salonów samochodach i warsztatów usługowych z branży motoryzacyjnej. Dużym zainteresowaniem ciszył się wyjazd do Kassel i zwiedzanie fabryki Volkswagena, w której produkuje się podzespoły do różnych modeli samochodów osobowych i ciężarowych. W zakładzie uczniowie zapoznali się z organizacją pracy i produkcji, zobaczyli nowoczesne maszyny i urządzenia biorące udział w cyklu produkcyjnym a także rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne części i elementów karoserii.
Uczestnicy stażu zwiedzili salony sprzedaży samochodów Volkswagena, Audi i Porsche a także działające przy tych salonach wyspecjalizowane warsztaty naprawcze tych marek. Następnym punktem wycieczki szkoleniowej był Autostadt w Wolfsburgu, gdzie na dużej powierzchni wystawienniczej prezentowane są najnowsze i historyczne samochody koncernu Volkswagena oraz marki takich firm jak Audi, Porsche, Seat, Lamborghini czy Skoda, ponadto uczniowie brali udział w seminarium na temat odnawialnych źródeł energii, gdzie każdy wykonał ładowarkę do baterii z zastosowaniem małego kolektora słonecznego, którą otrzymał w prezencie.
Ważnym elementem stażu było program kulturowy oraz doskonalenie umiejętności językowych, które odbywało się podczas zajęć szkoleniowych jak również w bezpośrednich kontaktach przy zakupach, zwiedzaniu czy spotkań towarzyskich z ich niemieckimi rówieśnikami, przebywającymi na praktykach zawodowych tbz. Młodzież poznawała kulturę, obyczaje oraz życie codzienne mieszkańców miasta Paderborn i jego okolicy a w czasie wolnym organizowane były wycieczki krajoznawcze i zwiedzanie ciekawych miast i miejsc historycznych takich jak : Detmold , Kassel, Wolfsburg, Kolonia czy Paderborn.
Po całodziennych zajęciach był czas na relaks. Zorganizowane zostały wyjścia na kręgielnię, pływalnię, minigolfa i piłkę nożną a w miejscu zakwaterowania do dyspozycji był stół bilardowy. Mieszkanie w tym samym hotelu oraz wspólne spędzanie czasu wolnego sprzyjało wymianie doświadczeń, poglądów oraz integracji grupy.
Dla wielu uczniów był to pierwszy wyjazd do innego państwa a także tak długa rozłąka z bliskimi. Z tego pobytu wynieśli nie tylko ciekawą wiedzę i umiejętności, ale również wspaniałe przeżycia i wspomnienia które długo pozostaną w ich pamięci.
Na koniec stażu uczniowie otrzymali od Instytucji przyjmującej certyfikat potwierdzający nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w dalszej swojej nauce i przyszłej karierze zawodowej a na spotkaniu podsumowującym projekt wszyscy otrzymają certyfikat Europass Mobility określany mianem europejskiej ścieżki kształcenia.
Jak powiedział nam Ryszard Kowalczyk koordynator projektu, z pewnością nie jest to ostatni taki wyjazd. Zespól Szkół Nr1 złożył nowe wnioski w ramach ogłoszonego konkursu na 2013 roku programu "Leonardo da Vinci". i są już plany na kolejne projekty. Czekamy na wyniki mając nadzieję, że zostały pozytywnie ocenione i dojdzie do ich realizacji
Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet III - "Wysoka jakość systemu oświaty", działanie 3.4 "Otwartość Systemu oświaty w kontekście uczenia się przez całe życie", a finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ogólna kwota dofinansowania projektu to 129 744 złotych.
Galeria zdjęć uczniów ze szkolenia motoryzacyjnego w Niemczechhttp://www.ostrowmaz.com/galeria/album/22
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.