Nadawanie analogowe wyłączone zostanie o godzinie 1.00 w nocy, cyfrowe rozpocznie się o godzinie 5.00. Przerwa w nadawaniu sygnału telewizyjnego spowodowana jest pracami technicznymi na nadajnikach. Wyjątek stanowi miasto i gmina Ostrów Mazowiecka, w której w miejscowościach Podborze, Ugniewo, Stare Lubiejewo oraz w Pałapusie Szlacheckim sygnał telewizji pojawi się jednak dopiero 17 czerwca o godzinie 8.00.
Wówczas uruchomiona zostanie stacja doświetlająca sygnał cyfrowy w Ostrowi Mazowieckiej/Podborze, która będzie retransmitować sygnał z nadajnika w Siedlcach. Do tego czasu, odbiór telewizji będzie potencjalnie możliwy dzięki nakierowaniu anteny na stację główną w Olszynie lub Różanie (która wyłączeniu ulegnie dopiero w lipcu). Po włączeniu stacji doświetlającej, w celu polepszenia obrazu, należy antenę skierować właśnie na ten nadajnik. Uruchomienie stacji doświetlającej jest konieczne i pozwoli mieszkańcom odbierać lepszy, mocniejszy sygnał telewizji. Po włączeniu sygnału cyfrowego należy przestroić telewizor, czyli na nowo wyszukać programy.
Do przejścia na sygnał cyfrowy muszą się przygotować dwie grupy abonentów telewizji. Mieszkańcy odbierający sygnał przez indywidualną antenę telewizyjną powinni sprawdzić czy ich telewizor ma wbudowany dekoder MPEG-4 (wmontowany w telewizory nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika. Zmiany czekają także osoby odbierające sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych np. w budynkach wielorodzinnych. Obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa na zarządcach lub właścicielach budynków. Abonenci korzystający z sieci kablowych oraz platform satelitarnych nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału gdyż zadba o to operator.
Warto sprawdzić czy używana obecnie antena jest prawidłowa - przez telegazetę TVP2 (strona 791). Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, antena wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany. Nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami z zasilaniem elektrycznym,ponieważ mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy. Dopuszcza się stosowanie anteny pokojowej pod warunkiem, że mieszkamy blisko nadajnika. Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być wyżej zainstalowana i bardziej zaawansowana technicznie. Najlepszy odbiór zapewniają anteny kierunkowe. Nie kupujmy sprzętu niewiadomego pochodzenia, na targowiskach, bazarach.
Chorągiew Mazowiecka ZHP oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych pomagają w dostosowaniu telewizorów i anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Pomocy należy szukać w najbliższej jednostce bądź hufcu.
Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna (poza obowiązkiem opłaty abonamentu radiowo telewizyjnego). Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy do 31 lipca 2013 roku.
Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 oraz odwiedzając strony internetowe: http://www.cyfryzacja.gov.pl http://www.mazowieckie.pl
żródło zdj. MUW
Komentarze
Dodano: 17 czerwca 2013 20:38, (a777)
Nareszcie działa mux3 - nadajnik z Podborza. Mam antenę nacelowaną na Siedlce a mimo to odbieram i ten mux3 :) Teraz jest gitara, mam wszystko bez zakłóceń, obraz igła.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.