Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wdrożył na obszarze całego kraju "Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydlatych". Zasady te stanowią katalog zaleceń dla straży pożarnych do stosowania podczas zdarzeń z udziałem niebezpiecznych owadów błonkoskrzydłych (osy, szerszenie, pszczoły).
Osoby będące w bliskim sąsiedztwie rojów lub gniazd owadów powinny stosować się do następujących zasad:
1. Nie zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 metrów w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenie, w którym znajdują się owady.
2. Nie próbować samodzielnie usuwać roju czy gniazda.
3. Nie drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwanie wodą lub środkami owadobójczymi.
4. Ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.
Formy działania straży pożarnej po dojeździe na miejsce interwencji:
1. W przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, doraźnie ewakuować te osoby poza strefę zagrożenia i podjąć wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda.
2. W pozostałych przypadkach podjąć działania polegające na:
- ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
- oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
- poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju tub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
- pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.
W przypadku konieczności usunięcia gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu, należy poinformować o tym fakcie właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu; przy braku akceptacji takiej formy działania należy stosować metodę określoną w punkcie drugim,
Analogicznie do punktu drugiego należy postępować w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusi konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm.
Ponadto informacją istotną jest fakt, iż okres niebezpiecznej aktywności owadów błonkoskrzydłych przypada od maja do listopada. Każda metoda usuwania gniazda w końcowym efekcie powoduje śmierć całego owadziego społeczeństwa, stąd też nie ma znaczenia biologicznego, jaka metoda będzie zastosowana.
źródło zdj.http://www.sxc.hu/photo/1287160
Komentarze
Dodano: 25 czerwca 2013 17:28, Nidas (nidas)
Ostatni punkt nie jest dobry. O ile osy i szerszenie można rozwalić o tyle pszczoły powinny przeżyć jeśli to tylko możliwe. To pożyteczne stworzątka, zwłaszcza teraz kiedy jest ich coraz mniej.
Dodano: 25 czerwca 2013 17:45, (monik127)
Dużo os i szerszeni jest na terenie Ogródka Jordanowskiego oraz Stawu :/
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.