Podjęte uchwały
Samorządowcy z Małkini Górnej zdecydowali o przystąpieniu do projektu "Akademia Małego Człowieka", który obejmie 138 uczniów z gminnych placówek oświatowych. Będzie on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i zostanie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego kwotą prawie 230 tysięcy złotych. Radni byli też zgodni w kwestii sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic małkińskiego cmentarza. Podjęli również uchwały dotyczące wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2013 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Małkinia Górna.
Sporny patron
Wszystkie uchwały były podejmowane przez małkińskich samorządowców jednogłośnie. Oprócz jednej. Kontrowersje wzbudził punkt szósty porządku obrad. Przedstawiciele miejscowego koła wędkarskiego wystąpili do radnych z wnioskiem o nadanie drodze wewnętrznej w Zawistach Nadbużnych imienia Edmunda Kopacza. W uzasadnieniu wyboru takiego, a nie innego patrona wskazywali, że Edmund Kopacz był wieloletnim i zasłużonym działaczem Polskiego Związku Wędkarskiego oraz prezesem koła wędkarskiego w Małkini Górnej w latach 1969-1976, który przyczynił się do wychowania kilku pokoleń miejscowych miłośników wędkowania. Część radnych przypomniała jednak, że Edmund Kopacz był również aktywnym członkiem ORMO (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej) - formacji wspierającej milicję i służby bezpieczeństwa w PRL. Fakt ten okazał się decydujący dla wyników głosowania. Radni odrzucili projekt uchwały, chociaż nie byli w tym jednomyślni (2 głosy za, 7 przeciw i 4 wstrzymujące się).
Bieżące sprawy gminy
Zapytania i wnioski, które pojawiły się ze strony samorządowców w trakcie sesji Rady Gminy, dotyczyły przede wszystkim trzech zagadnień: kto wygrał przetarg na odbiór gminnych śmieci, problemów związanych z TPD oraz przeprowadzenia oprysków przeciwko owadom nękającym mieszkańców.
Wywozem śmieci zajmie się Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Małkini Górnej, z którym gmina podpisała umowę do końca bieżącego roku. Kwota, za którą ZGKiM zobowiązał się odbierać śmieci, wynosi niecałe 385 tysięcy złotych. W przetargu startowały jeszcze dwie inne firmy: ostrołęcka spółka MPK i ZGKiM z Ostrowi Mazowieckiej.
Radni zapoznali się również z sytuacją Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które ma zaległości finansowe względem starostwa, a ostatnio jednostronnie rozwiązało umowę najmu lokalu w Zespole Szkół im. St. Staszica.
Ostatnia kwestia, która interesowała radnych, dotyczyła walki z uciążliwą plagą owadów. Z przedstawionej wyceny wynikało, że koszty takiej operacji byłyby zbyt wysokie i gminy nie stać na przeprowadzenie oprysków.
źródło zdj. UG Małkinia Górna
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.