Organizator pobytu młodzieży ukraińskiej w Polsce, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, przygotowało atrakcyjny i różnorodny program pobytu dla gości z Ukrainy.
Już pierwszego dnia, w niedzielę 16 czerwca młodzież uczestniczyła w uroczystościach odsłonięciu obelisku w miejscu dawnej plebanii. Uroczystość ta była jednym z elementów Powiatowych Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego. W kolejnych dniach młodzież zwiedzała Warszawę, w tym Muzeum Techniki, Łazienki Królewski i Warszawską Starówkę. Z zaintweresowaniem zwiedziła także Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli.
Atrakcją pobytu był rejs statkiem szlakiem wysp kormoranów w Giżycku na Mazurach, możliwość przejażdżki bryczką i ognisko w ośrodku "Binduga" w Broku. W trakcie pobytu w Ostrowi Mazowieckiej młodzież ukraińska zwiedziła także zamek w Tykocinie i Białystok, Izbę tradycji w Jednostce Wojskowej w Komorowie i ostrowski Szpital.
Był także czas na spotkanie z aktorami ostrowskiego teatru "Scena Kotłownia" oraz rozgrywki sportowe z udziałem młodzieży polskiej na "Orliku" i w sali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież ukraińska miała też okazję uczestniczyć w lekcji wizażu, przygotowanym przez uczniów i nauczycieli szkoły fryzjerskiej funkcjonującej w Zespole Szkół Nr 1, sprawdzić swoje celne oko na strzelnicy z broni pneumatycznej, zwiedzić tę największą na terenie powiatu ostrowskiego szkołę i jej Izbę Tradycji. Dla zrelaksowania się, szczególnie po trudach wyjazdów, młodzież mogła skorzystać także z krytej pływalni i kręgielni.
Ciekawe i niezapomniane (tak przynajmniej goście z Ukrainy mówili), były wieczorne spotkania, gry, zabawy i dyskoteki, organizowane wspólnie z młodzieżą polską, zamieszkującą w Bursie.
Jedno z przedpołudni młodzież ukraińska spędziła w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej. Było to spotkanie z kierownictwem Starostwa. Starosta Ostrowski, Pan Zbigniew Kamiński przybliżył młodym gościom historię powiatu, jego organizację działania, szczególnie w zakresie oświaty. Na zakończenie młodzież została obdarowana pamiątkowymi gadżetami promocyjnymi powiatu.
Wyjeżdżając do domu w dniu 23 czerwca goście z Ukrainy nie kryli wzruszenia i żalu, że to już minęło. Dziękowali Staroście za tak piękne i atrakcyjne przyjęcie i deklarowali chęć, jeżeli nadarzy się taka możliwość, ponownego przyjazdu do Polski, do Ostrowi Mazowieckiej, która bardzo im się spodobała.
Program pobytu polskiej młodzieży, jaki przygotowała w tym samym czasie strona ukraińska był także bogaty i atrakcyjny. Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła; Kijów - a w nim - Złotą Bramę, Sobór Mądrości Bożej , Plac Niepodległości, Chreszczatik., obejrzała przedstawienie w Narodowym Cyrku Ukrainy; Lwów- a w nim - Stare Miasto, Gaj Szewczenki, Wysoki Zamek, Sobór św. Jury, Muzeum Czekolady, Kopalnię Kawy (tak, nie jest to błąd: w ten sposób nazwana jest jedna z ciekawszych atrakcji Lwowa. Jest to miejsce w byłej kopalni, gdzie eksponowane są różne gatunki kaw i urządzenia do jej przyrządzania. W kolejnym dniach pobytu był wyjazd do Chocima, Zbaraża, Kamienica Podolskiego oraz Krzemieńca.
Młodzież odwiedziła także obóz kozacki w W. Radogoszcz, gdzie młodzi Ukraińcy kultywują w ramach specjalnie skonstruowanego programu tradycje, obrzędy i zwyczaje kozackie.
Ponadto gospodarze zorganizowali spotkanie z przewodniczącym Powiatu Zasławskiego, spotkanie z Młodzieżową Radą Miasta i Powiatu Izasław, turniej sportowy wspólnie z Młodzieżą Dziecięco- Młodzieżowej Szkoły Sportowej, taneczny Master Class w Młodzieżowo-Dziecięcej Szkole Sztuki oraz dyskotekę. W trakcie pobytu na Ukrainie łodzieży zorganizowano wyjazd do Nowej Wsi - miejscowości, z której młodzież Ukraińska (w większości) pojechała w tym czasie na wymianę do Ostrowi Mazowieckiej.
W opinii młodzieży i opiekunów zarówno ze strony polskiej jak i ukraińskiej, gościnność i serdeczność Gospodarzy z obu stron przerosła oczekiwania wszystkich uczestników wymiany. Kiedy nadszedł czas odjazdu, ze łzami w oczach żegnano się, wymieniano adresy, telefony i meile, przyrzekając sobie wzajemnie, że kontakty będą utrzymywane. Wyrażano też nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkają się..
Zobaczcie galerie zdjęć z wymiany
Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Komentarze
Dodano: 11 lipca 2013 18:59, (eloelo1)
chyba nie ta galeria zdjęć.. >.>
Dodano: 11 lipca 2013 22:48, (miron1)
Akurat w rocznice mordu wolyńskiego .Gratuluje daty.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.