Niefrasobliwych pływaków, korzystających z tych zbiorników policjanci będą karać mandatami. Należy przypomnieć, iż na terenie powiatu ostrowskiego nie ma w tej chwili strzeżonych kąpielisk. Policjanci skontrolowali tzw. ,, dzikie kąpieliska" między innymi w Prosienicy i Przyborowiu. Wszystkie posiadają właściwe oznaczenia dotyczące zakazu kąpieli.
Będąc nad wodą należy przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie i nie zapominać o tym, aby zwracać uwagę na inne osoby.
W razie zauważenia osoby tonącej należy udzielić jej pomocy. Trzeba przy tym pamiętać o bezpieczeństwie własnym i mierzyć siły na zamiary. Podstawą jest ocena sytuacji oraz zapewnienie w miarę możliwości pomocy innych osób i powiadomienie służb ratowniczych. W przypadku tonięcia najbardziej liczy się czas. Osoba walcząca z wodą wpada w panikę i bardzo szybko traci siły. Te dwa czynniki sprawiają, iż jej szanse samodzielnego wydostania się z wody spadają do zera.
Podjęcie tonącego z wody i odholowanie go na brzeg nie jest prostym zadaniem. Osoba, która nie posiada specjalistycznego przeszkolenia nie jest w stanie wykonać tych czynności nie narażając siebie na utratę życia lub zdrowia. Dlatego też pomocy najłatwiej jest udzielić wykorzystując do tego celu różnego rodzaju przedmioty, które mamy pod ręką, np. linkę, pasek, konar drzewa, części garderoby itp. Wszystko zależy od naszej kreatywności i szybkości działania.
źródło zdj. KPP Ostrów Maz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.