Warsztaty z psychologiem raz doradcą zawodowym trwały od 12 czerwca do 5 lipca. Warsztaty grupowe z psychologiem składały się z zajęć grupowych w wymiarze 14 godzin oraz indywidualnych w wymiarze 8 godzin, po godzinie dla uczestnika projektu. Obejmowały takie tematy jak: siła rodziny, a siła jednostki, prawidłowy model rodziny, skuteczna komunikacja, asertywne zachowania, rozwiązywanie problemów, filozofia życiowa. Dzięki warsztatom uczestnicy projektu zdobyli wiedzę nt. komunikacji werbalnej i niewerbalnej, poznali techniki aktywnego słuchania, prezentacji siebie, typy ludzkich zachowań w tym postawę asertywności. Dowiedzieli się jak postępować w sytuacjach problemowych, zdobyli wiedzę na temat instytucji, do których się można zwrócić, gdy sami nie potrafimy sobie pomóc oraz poznali swoją hierarchię wartości. Na zajęciach indywidualnych z psychologiem rozmawiali o swoich osobistych sytuacjach życiowych i możliwościach pokonywania własnych problemów jak też problemów swojej rodziny.
Warsztaty z doradcą zawodowym opiewały na 28 godzin zajęć edukacyjnych w tym 16 godzin indywidualnych po 2 godziny dla każdego uczestnika oraz 12 godzin grupowych. Na zajęciach grupowych z doradcą zawodowym uczestnicy projektu zdobyli wiedzę nt. lokalnego rynku pracy, poznali swoje umiejętności zawodowe, tajniki dobrej autoprezentacji na rozmowie w sprawie pracy, jak efektownie wykorzystywać swoje cechy pracownicze. Zajęcia indywidualne skupiały się natomiast na diagnozie barier utrudniających wejście/powrót na rynek pracy, przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych - CV i Listu Motywacyjnego.
Dzięki w/w warsztatom 8 osób z Gminy Wąsewo zaplanowało indywidualne kariery edukacyjno-zawodowej i wypracowali preferencje zawodowych.
Natomiast od 8 do 16 lipca ośmiu uczestników projektu brało udział w szkoleniu z podstaw obsługi komputera i Internetu. Uczestnicy szkolenia nabyli wiedzą oraz praktykę w pracy przy komputerze.
Podczas szkolenia uczestnicy nauczyli się obycia z komputerem i sprawnego poruszania się po Internecie, zgodnie z blokami tematycznymi: Podstawy obsługi zestawu komputerowego i systemu operacyjnego Windows, Możliwości i zastosowanie edytora tekstu Word oraz arkusza kalkulacyjnego Excel, Prezentacji multimedialnej oraz Korzystania z Internetu w celu komunikacji, przesyłania danych i pozyskiwani informacji. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma zaświadczenie od kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o wzięciu udziału w szkoleniu.
Uczestnicy projektu wzięli też udział w warsztatach z gospodarowania budżetem domowym, które odbyły się 17 i 19 lipca. Program warsztatów przewidziany był na 17 godzin w tym: dziewięć grupowych i osiem indywidualnych, po godzinie dla każdej osoby. Na zajęciach grupowych uczestnicy projektu poprzez zabawy integracyjno-edukacyjne poszerzyli wiedzę jasnego myślenia, trafnego analizowania sytuacji, przewidywania konsekwencji i rzetelnego planowania. Wiedza ta jest niezbędna w gospodarowaniu swoim czasem i zasobami materialnymi.
Na zajęciach indywidualnych dowiedzieli się jak dobrze gospodarować własnym budżetem domowym, jak oszczędzać, jak mądrze planować wydatki, uświadomili sobie jak drogie i niepotrzebne są nałogi, wypracowali swoje indywidualne budżety domowe. Zajęcia odbywały się w miłej i pozytywnej atmosferze.
źródło zdj. UG Wąsewo
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.