Na półmetku wakacji do Kuratorium Oświaty w Warszawie zgłoszono blisko 3050 zorganizowanych wypoczynków wyjazdowych lub w miejscu zamieszkania, w których uczestniczy około 152 tysięcy dzieci i młodzieży z terenu Mazowsza.
Warunki, które określają bezpieczny wypoczynek i właściwą opiekę wychowawczą zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków, jakie muszą spełnić organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. Kontrola określonych w tym dokumencie wymagań stawianych organizatorom wszystkich form wypoczynku rozpoczyna się już w trakcie przyjmowania zgłoszeń. Kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora szczegółowo analizuje dokumentację, w tym w szczególności związaną z:
1. Obiektem wypoczynku: wymaganą opinią lub protokołem (Straży Pożarnej) w zakresie spełnienia wymagań przeciwpożarowych oraz dokumentacją związaną z funkcjonalnością obiektu (szczegółowy rozkład pomieszczeń),
2. Przygotowaniem i kwalifikacjami kadry kierowników i wychowawców wypoczynku,
3. Wymaganą liczbą opiekunów,
4. Zapewnieniem opieki medycznej.
W przypadku braku wymagalnych do zgłoszenia dokumentów, kurator wymaga ich uzupełnienia. Po akceptacji zgłoszonego wypoczynku kurator oświaty przesyła elektroniczną wersję zgłoszenia wypoczynku: państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu i komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej (właściwym ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku), w celu dokonania ewentualnej kontroli warunków wypoczynku.
Organizatorzy są również obowiązani zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną. Wychowawcami mogą być w różnych formach wypoczynku:
- nauczyciele,
- studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
- słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia,
- osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, obejmującego program określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia,
- instruktorzy harcerscy w stopniu, co najmniej przewodnika,
- przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
- trenerzy i instruktorzy sportowi.
Liczba uczestników kolonii lub obozu pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób (w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób). Natomiast liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy ulega zmniejszeniu, jeżeli uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnosprawna, wymagająca stałej opieki lub pomocy. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
Bezpośredni nadzór nad prawidłowością wypoczynku w trakcie jego trwania pełni kurator właściwy ze względu na lokalizację wypoczynku. Takie kontrole prowadzone są systematycznie przez cały okres wakacji przez wizytatorów kuratoriów oświaty. Stwierdzone przez nich nieprawidłowości mogą być podstawą do cofnięcia zezwolenia dla organizatorów, a kolonia lub obóz zamknięte.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.