Projekt realizowany jest od marca br. na terenie czterech powiatów: grójeckiego i ostrowskiego w województwie mazowieckim oraz krośnieńskiego i strzyżowskiego w województwie podkarpackim. W każdym z nich społeczność jednej szkoły zdecydowała się zaangażować w kilkumiesięczny proces. Grupa nauczycielek i nauczycieli oraz uczniów i uczennic z LO im. Piotra Skargi w Grójcu, ZS im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie i LO im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie od sierpnia będzie brać udział w szkoleniach, warsztatach i działaniach projektowych.
Dla nauczycieli wymienionych placówek szkolenie odbędzie się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Specjalne warsztaty zaproponowane zostaną przedstawicielom samorządów szkolnych w październiku, niedługo po ich wyborze przez koleżanki i kolegów. Uczestnicy dowiedzą się jak pobudzać innych do działania, tworzyć kreatywną atmosferę i ułatwiać szkolnej społeczności generowanie obywatelskich inicjatyw.
Uczniowie i uczennice, zachęceni przez samorząd szkolny do udziału w projekcie Obywatel PRO, wezmą udział w cyklu dramowych warsztatów podnoszących kompetencje obywatelskie. Nad ich przebiegiem czuwać będzie zespół doświadczonych trenerek oraz przygotowanych do wspierania młodzieży wolontariuszy i wolontariuszek. Z nadejściem zimy uczennice i uczniowie zaproszeni zostaną na wyjazdowy trening obywatelski, który poprowadzą specjaliści z zakresu edukacji z litewskiej organizacji VSI 'Griaunam'.
Po powrocie z zimowiska młodzież przystąpi do realizacji projektów ich własnego pomysłu - a poznamy je w maju 2014 r. w czasie wielkich szkolnych finałów. We wrześniu 2014 r. młodzież z wszystkich biorących udział w projekcie Obywatel PRO szkół spotka się na Przeglądzie Młodzieżowych Inicjatyw Obywatelskich, aby wymienić się doświadczeniem z kilku miesięcy działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Udział w projekcie to dla młodzieży szansa rozwoju osobistego, możliwość udoskonalenia umiejętności działania w zespole oraz okazja do zdobycia cenionego na rynku pracy doświadczenia w pracy metodą projektową. - Nasza propozycja to z jednej strony okazja do kreatywnego włączenia się w życie społeczności lokalnej, z drugiej - do rozwoju kompetencji pozwalających elastycznie funkcjonować w dzisiejszych realiach zawodowych - zapewnia Agnieszka Buśk, koordynatorka projektu Obywatel PRO.
Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
źródło zdj. SPD Stop-klatka
Komentarze
Dodano: 20 sierpnia 2013 09:35, (uczen2013)
Fajna inicjatywa, wreszcie się wyżalę na nudę w czasie wakacji. Nikt mi nie odpowiedział w wątku "Koniec wakacji...". Jeździłem kilka razy do Broku rowerem na plażę. Upał był powyżej 30°C , myślałem że wykąpię się w Bugu, a tam na dużej plaży wielka tablica o zakazie kąpieli. Ponoć tak było przez całe wakacje. Dobrze poinformowani mówią, że winna "Mlekowita" w Wysokiem Mazowieckiem, która raz puściła do rzeki Brok niedokładnie oczyszczone ścieki. Wszyscy z naszego powiatu a zwłaszcza Powiatowy Inspektor Sanitarny Andrzej Andersz i Burmistrz Broku Marek Młyński czekali aż wszystkie ryby w Bugu do Zalewu Zegrzyńskiego "pośnią". Nic takiego się nie stało, co więcej dwa tygodnie temu odwiedziłem stronę www.wsse.gov.pl z zakładką Kąpieliska-2013 i było napisane, że w Broku kąpielisko jest niedopuszczone ze względu na: "brak wyników badań". Ponoć tylko burmistrz Broku nie mógł znaleźć ratownika na plażę i w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zamknęli plażę do końca sezonu. Po co mieć kłopot i jeszcze płacić. Tak zamknięte i koniec. Może Powiatowy Inspektor Sanitarny (po godz.14.00 bo od tej godz. rozpoczyna pracę)i Burmistrz Broku odpowiedzą nam uczniom, czemu w czasie wakacji nie mogliśmy kąpać się w Bugu. O kolonistach i turystach w Broku nie będę wspominał- po prostu więcej nie przyjadą do Broku.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.