Szkolenia dla nauczycieli i dla trenerów poprowadzili litewscy trenerzy z organizacji VSI "Griaunam" specjalizującej się w edukacji holistycznej. Najpierw przez trzy dni w swoim gronie pracowali nauczyciele - było to pierwsze spotkanie pedagogów z czterech szkół, których uczniowie będą uczestniczyć w projekcie: Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie.
Uczyli się nowych metod pracy z młodzieżą i motywowania uczniów do działań obywatelskich, ale mieli też okazję do zastanowienia się nad własnym rozwojem. Prowadzący szkolenie Mindaugas Vidugiris i Egl? Sirvydyt? zachęcali do porzucenia schematów i odnalezienia w sobie odwagi do marzeń i ich realizacji. Sięgali po różne, także niekonwencjonalne, formy pracy: zaprosili nauczycieli do pracy w parach i grupach, zaproponowali długi spacer w milczeniu, namówili do spróbowania z pozoru niewykonalnego ćwiczenia z użyciem... jajka.
Zaproponowane przez szkoleniowców aktywności były zaskoczeniem dla nauczycieli: - Wszystko poszło w zupełnie innym kierunku, niż się spodziewałam. Na początku nie byłam przekonana do takiej formy prowadzenia zajęć, ale w sumie doświadczenie to pozwoliło mi spojrzeć na proces nauczania i uczenia się z trochę innej strony niż miałam dotychczas okazję - przyznaje Eliza Jastrzębska z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej. - Zajęcia przebiegały w luźnej, swobodnej atmosferze, trenerzy byli bardzo spontaniczni, zaangażowani i otwarci na nasze propozycje - dodaje.
Po wyjeździe nauczycieli podobne szkolenie przeszło osiem trenerek, które w projekcie Obywatel PRO będą pracować z młodzieżą. Po zajęciach podkreślały, jak ważnym była dla nich refleksja nad marzeniami i własnym rozwojem: - Dla mnie wspólny ten wyjazd był szansą aby spojrzeć na "Obywatela PRO" nie tylko jak na projekt, który może pomóc młodzieży, ale także jak na szansę dla mnie samej na rozwój jako człowieka, który świadomie otwiera serce na innych - mówiła Anna Cieśluk, która prowadzić będzie zajęcia w Grójcu. - Warsztaty z trenerami z Litwy były dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem, uświadomiły mi, jak ważne w pracy z dziećmi i młodzieżą jest dotarcie do ich marzeń, pasji, do ich człowieczeństwa, zanim zacznie się pracę nad jakimkolwiek projektem czy zmianą postaw - dodała Marta Czapińska, trenerka planująca działania w Małkini Górnej.
źródło zdj.SPD Stop-klatka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.