Cele szczegółowe projektu to przede wszystkim wzmocnienie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia, wdrożenie innowacyjnych form nauczania i oceniania z zakresu kształtowania kompetencji naukowo-technicznych oraz podniesienie kompetencji niezbędnych w zakresie sprawnego poruszania się po rynku edukacyjnym oraz rynku pracy, a także opracowanie strategii planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Działania projektowe obejmują między innymi przeprowadzenie zajęć eksperymentalnych Da Vinci w weekendy i w czasie ferii zimowych.
W dniach 15-22.02.14 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 z dużym zaangażowaniem kształtowali swoje kompetencje naukowo-techniczne czyli pod opieką pani Teodozji Ogonowskiej z PG 1 i instruktorów - studentów Politechniki Warszawskiej - przeprowadzali eksperymenty z różnych działów fizyki.
Doświadczenia i eksperymenty - a raczej ich brak - to poważny mankament podstawy programowej gimnazjum w zakresie nauk ścisłych, dlatego małkińscy gimnazjaliści chętnie biorą udział w projektach przygotowanych przez Stowarzyszenie Edukacja i Nauka.
W programie przygotowanym dla uczniów PG 1 wiele uwagi poświęcono właściwościom polimerów i płynów nienewtonowskich, ciśnieniu atmosferycznemu i hydrostatycznemu, elektryczności, magnetyzmowi oraz reakcjom egzo- i endotermicznym. Okazało się, że lutowanie obwodów elektrycznych czy tworzenie hologramów jest w zasięgu możliwości uczniów nawet umiarkowanie doświadczonych w pracach technicznych. Na zajęciach powstało wiele oryginalnych urządzeń i konstrukcji - dwumetrowa wieża z papieru, dźwig hydrauliczny ze strzykawek, wyrzutnia kulek, rakiety wodne, brzęczyk, kontraktron i prosty poduszkowiec.
Uczniowie otrzymali od p. Danuty Włodarczyk i p. dyrektor PG 1 Bogumiły Nadany drobne upominki, ale najbardziej ekscytującym punktem projektu były niewątpliwie zajęcia praktyczne z podstaw astronautyki.
Pod nadzorem pani Klaudii Filipek (Wydział Mechartoniki, specjalność: inżynieria fotoniczna) i pana Damiana Michalika (Wydział Fizyki, specjalność: optoelektronika) uczniowie zbudowali dwa modele rakiet, a następnie - przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności - przetestowali prawidłowość konstrukcji i działania ,,Krysi" i "Ździsławy".
Zgodnie z oczekiwaniami rakiety wzniosły się w powietrze na przewidzianą wysokość. Trajektoria lotu ,,Krysi" była nieco odchylona w lewo, "Ździsława" wykazała tendencje do skrętu w prawo, jednak wynik eksperymentu astronautycznego zgodnie uznano za wspólny sukces uczniów i instruktorów.
Zajęcia projektu ,,Dobry start w przyszłość" uczniów małkińskiego Publicznego Gimnazjum nr 1 zakończyła burzliwa, ale konstruktywna dyskusja na temat możliwości zmian parametrów "Krysi" i "Ździsławy" oraz perspektywy wykorzystania obu rakiet na lekcjach fizyki.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.