Rakietowy "Dobry start w przyszłość" małkińskich gimnazjalistów z PG 1 (zdjęcia)

Dodano: 26 lutego 2014 09:10, Autor: Hanna Chromińska

Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Małkini biorący udział w projekcie "Dobry start w przyszłość" spędzili pierwszy tydzień ferii pracowicie, ale atrakcyjnie.
"Dobry start w przyszłość" to projekt edukacyjny realizowany w gminie Małkinia Górna z inicjatywy pani Danuty Włodarczyk, dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych od 7 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. Realizację projektu prowadzi Stowarzyszenie Edukacja i Nauka, a całkowita kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 370.038,78 zł.

Cele szczegółowe projektu to przede wszystkim wzmocnienie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia, wdrożenie innowacyjnych form nauczania i oceniania z zakresu kształtowania kompetencji naukowo-technicznych oraz podniesienie kompetencji niezbędnych w zakresie sprawnego poruszania się po rynku edukacyjnym oraz rynku pracy, a także opracowanie strategii planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Działania projektowe obejmują między innymi przeprowadzenie zajęć eksperymentalnych Da Vinci w weekendy i w czasie ferii zimowych.
REKLAMA


W dniach 15-22.02.14 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 z dużym zaangażowaniem kształtowali swoje kompetencje naukowo-techniczne czyli pod opieką pani Teodozji Ogonowskiej z PG 1 i instruktorów - studentów Politechniki Warszawskiej - przeprowadzali eksperymenty z różnych działów fizyki.

Doświadczenia i eksperymenty - a raczej ich brak - to poważny mankament podstawy programowej gimnazjum w zakresie nauk ścisłych, dlatego małkińscy gimnazjaliści chętnie biorą udział w projektach przygotowanych przez Stowarzyszenie Edukacja i Nauka.

W programie przygotowanym dla uczniów PG 1 wiele uwagi poświęcono właściwościom polimerów i płynów nienewtonowskich, ciśnieniu atmosferycznemu i hydrostatycznemu, elektryczności, magnetyzmowi oraz reakcjom egzo- i endotermicznym. Okazało się, że lutowanie obwodów elektrycznych czy tworzenie hologramów jest w zasięgu możliwości uczniów nawet umiarkowanie doświadczonych w pracach technicznych. Na zajęciach powstało wiele oryginalnych urządzeń i konstrukcji - dwumetrowa wieża z papieru, dźwig hydrauliczny ze strzykawek, wyrzutnia kulek, rakiety wodne, brzęczyk, kontraktron i prosty poduszkowiec.

Uczniowie otrzymali od p. Danuty Włodarczyk i p. dyrektor PG 1 Bogumiły Nadany drobne upominki, ale najbardziej ekscytującym punktem projektu były niewątpliwie zajęcia praktyczne z podstaw astronautyki.

Pod nadzorem pani Klaudii Filipek (Wydział Mechartoniki, specjalność: inżynieria fotoniczna) i pana Damiana Michalika (Wydział Fizyki, specjalność: optoelektronika) uczniowie zbudowali dwa modele rakiet, a następnie - przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności - przetestowali prawidłowość konstrukcji i działania ,,Krysi" i "Ździsławy".

Zgodnie z oczekiwaniami rakiety wzniosły się w powietrze na przewidzianą wysokość. Trajektoria lotu ,,Krysi" była nieco odchylona w lewo, "Ździsława" wykazała tendencje do skrętu w prawo, jednak wynik eksperymentu astronautycznego zgodnie uznano za wspólny sukces uczniów i instruktorów.

Zajęcia projektu ,,Dobry start w przyszłość" uczniów małkińskiego Publicznego Gimnazjum nr 1 zakończyła burzliwa, ale konstruktywna dyskusja na temat możliwości zmian parametrów "Krysi" i "Ździsławy" oraz perspektywy wykorzystania obu rakiet na lekcjach fizyki.


Zapraszamy do galerii zdjęć.


Zobacz również

Uczniowie z SP w Kiełczewie w programie "Mój Pierwszy Robot" (zdjęcia)

24 lutego 2014, Hanna Chromińska

Małe, ale wieloczynnościowe i przyszłościowe - takie właśnie roboty konstruowali w pierwszym tygodniu ferii uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kiełczewie w ramach projektu "Mój Pierwszy Robot".

Ferie z Dobrym startem w przyszłość w małkińskim PG 2 (zdjęcia)

22 lutego 2014, Hanna Chromińska

Bezśnieżne ferie zimowe - w okolicy nie ma szans nawet na malutkie "białe szaleństwo". Są za to realne szanse na gimnastykę szarych komórek.

Konkurs plastyczny w SP nr 2 w Małkini (zdjęcia)

19 lutego 2014, UG Małkinia Górna, red. Agnieszka Pleńska

Uczniowie szkoły bardzo licznie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez firmę Duon Dystrybucja S.A. z Poznania pt: "Gaz ziemny - żyj bezpiecznie, wygodnie i ekologicznie".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]